5 powodów, dla których warto pojechać na narty w Alpy

narty

Alpy to jedne z najpopularniejszych kierunków wybieranych na wyjazd w trakcie ferii i całej zimy. Naturalne warunki panujące w tych górach sprzyjają długiemu sezonowi, dodatkowo doskonała infrastruktura na stoku i idealne zaplecze hotelarskie co roku przyciągają rzeszę turytów. Zaletą tras narciarskich w Aplach jest ich doskonałe przygotowanie oraz to, że nie są tak zatłoczone jak te w Polsce. Powodem, dla którego warto wybrać się na narty w Alpy, są także bezapelacyjne obłędne widoki. Przeczytaj zatem jakie jest pięć głównych powodów, dla których warto wybrać się w Alpy, by poszusować na nartach.

Alpy – góry rozciągające się na kilka krajów

Alpy ciągną się od morza Śródziemnego, aż po dolinę Dunaju. Odwiedzając te góry można poznać klimat i kulturę innego państwa. Można korzystać z uroków tych samych gór, smakując innych potraw, poznając inny język i obyczaje. Słowenia, Austria, Włochy, Niemcy, Liechtenstein, Szwajcaria i Francja – wszystkie te kraje leżą u podnóży tych samych gór, ale ich kultura różni się diametralnie. Można zdecydować się na bliski wyjazd do Niemiec czy Austrii lub urządzić większą wyprawę do Włoch. Jedno jest pewne – oprócz jeżdżenia na nartach warto także wiele zwiedzić i posmakować różnych potraw.

Wielokulturowość państw położonych w Alpach sprawia, że są to wyjątkowe góry, a każdy znajdzie w nich coś dla siebie.

Doskonała infrastruktura turystyczna

Alpy wśród innych pasm górskich w Europie wyróżnia doskonała infrastruktura narciarska, zaplecze hotelowe i baza gastronomiczna. Nowoczesne wyciągi, idealnie zadbane nartostrady, doskonały system naśnieżania- to wszystko gwarantuje wczasy na najwyższym poziomie. Kompleksowa obsługa tras narciarskich gwarantuje doskonałe warunki do szaleństw na śniegu przez wiele miesięcy w roku.

Dodatkowo warto podkreślić, że nie trzeba posiadać i brać ze sobą sprzętu, ponieważ na miejscu można wypożyczyć sprzęt najwyższej jakości w przystępnych cenach. Na miejscu jest wiele wypożyczalni, gdzie dobierzemy odpowiednie narty deski, kaski, buty narciarskie gogle oraz stroje. Znaleźć tam można także wiele serwisów, dzięki czemu można szybko odrestaurować swój sprzęt i bezpiecznie korzystać z zimowych atrakcji.

Długi sezon w Alpach

Jednym z powodów, dla których warto wybrać się na narty w Alpach, jest przedłużony sezon w tych górach. Niektóre trasy zjazdowe położone są na wysokości nawet 3000 m.n.p.m. Z tego powodu w czasach kiedy w Polsce na stokach jest jeszcze pełno trawy, alpejskie stoki mogą już być pełną parą naśnieżane za pomocą armatek, a sezon ciągnie się do późnej wiosny. Na wysokości kilku tysięcy metrów śnieg pada już we wrześniu, w połączeniu z odśnieżaniem niższych partii, Alpy zapewniają warunki do zjazdów przez długie miesiące.

Jedną z niewątpliwych atrakcji Alp włoskich jest możliwość wygrzania się w ciepłym słońcu na leżaku po jeździe, co jest często możliwe pod koniec i  na początku sezonu.

Dzięki długiemu sezonowi – poza jego szczytem, który wypada od grudnia do lutego- stoki mogą być praktycznie puste, można więc w ciszy i spokoju delektować się urokami doskonale przygotowanego stoku i walorów przyrody.

Niepowtarzalne krajobrazy

Jazda na nartach sama w sobie jest przyjemnością, jednak możliwość podziwiania niesamowitych widoków z całą pewnością dodaje uroku tej czynności. Szusując na nartach czy podziwiając Alpy z okien restauracji, można stracić dech. Alpy zachwycą swoją urodą każdego, a możliwość wykonania niepowtarzalnych zdjęć będzie dodatkową atrakcją.

Ośnieżone, monumentalne szczyty, krystalicznie czyste powietrze i malowniczo położone wioski i miejscowości to coś, co z całą pewnością warto zobaczyć choć raz w życiu.

Nie tylko na narty

Alpy to jednak nie tylko narty. To także doskonałe zaplecze gastronomiczne, hotele z licznymi atrakcjami, interesujące turystycznie miejsca, trasy górskie, tarasy widokowe i wiele innych. Warto wybrać się tam nawet jeśli ktoś nie umie jeździć na nartach. W tym miejscu warto jeszcze dodać, że Alpy to także góry dla początkujących! Jest tu wile oślich łączek i doskonałych szkółek narciarskich dla osób w każdym wieku. Jeśli więc ktoś pojedzie tam tylko odpocząć, może się okazać, że wróci jako zapalony narciarz.

Reasumując- Alpy to doskonały pomysł dla każdego!