Co jaki czas trzeba robić usg piersi?

Z roku na rok wzrasta świadomość społeczeństwa o istocie wykonania regularnych badań piersi. Kobiety przestały bagatelizować tę kwestię i coraz częściej decydują się na profilaktyczne wizyty u specjalistów. Dbałość o własne zdrowie – zarówno psychiczne, jak i fizyczne – powinna być stawiana na piedestale przez każdego człowieka. Badanie USG piersi na szczęście nie jest już tematem tabu, ale dla wielu kobiet nadal jest to stresujące doświadczenie. Warto więc wiedzieć, jak przebiega badanie gruczołów sutkowych i jak często należy je powtarzać. Znajomość przebiegu badania pomoże zminimalizować poczucie niepewności i dyskomfortu, przyczyniając się jednocześnie do zwiększenia poczucia świadomości w tym obszarze.

Jak wygląda badanie USG piersi w Gdańsku?

Badania wykazują, że nowotwór piersi jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet. Wiele stowarzyszeń, fundacji, czy organizacji przeprowadza specjalne akcje i kampanie społeczne, których celem jest podkreślenie istoty profilaktyki badań w tym obszarze. Badanie USG piersi nie jest zabiegiem inwazyjnym. Nazywa się je także badaniem ultrasonograficznym. Dedykowane jest głównie kobietom w wieku 20-40 lat, ponieważ w tym okresie kobiece piersi posiadają grubą tkankę gruczołową. Taka budowa tkanki sprzyja działaniu krótkotrwałych ultradźwięków. Podczas badania lekarz jest w stanie rozróżnić zdrową tkankę, od chorej. Ponadto urządzenie USG jest w stanie uchwycić wszelkie zmiany ogniskowe. Po 40. roku życia kobietom sugeruje się wykonywanie zabiegu mammografii.

Jak często należy wykonywać badanie USG piersi? – Gdańsk

Na badanie USG piersi w Gdańsku należy chodzić profilaktycznie. Specjaliści sugerują, że warto zapisać się na kontrolne badanie przynajmniej jeden raz w ciągu roku. Nawet jeśli kobieta nie odczuwa żadnych dolegliwości, ultrasonografia piersi powinna być wykonywana cyklicznie. Istnieje także szeroka lista objawów, które są potencjalnymi wskazania do przeprowadzenia badania. Są to m.in.: bóle piersi, wyczuwalne zmiany (guzki, zgrubienia), zmiany w wyglądzie sutków i skóry piersi, czy zagrożenie spowodowane częstym występowaniem raka piersi w rodzinie.

Jak przygotować się do badania USG piersi? – Gdańsk

Badanie USG piersi wykonuje się najczęściej między 1. a 10. dniem cyklu. Niektóre sytuacje wymagają jednak odstępstwa od tej normy, dlatego zawsze warto skonsultować tę kwestię z lekarzem. W trakcie badania warto zadbać o swój komfort i ubrać się w wygodny, dwuczęściowy strój. Nie ulega wątpliwości, że samo badanie (choć bezbolesne) może generować stres i poczucie niepewności. Należy jednak mieć świadomość, że regularna profilaktyka jest w stanie uchronić nas przed złośliwym nowotworem. Warto postawić swoje zdrowie na piedestale i wykonywać regularne badania usg. W Gdańsku znajduje się kilka sprawdzonych placówek, w których można zapisać się na ultrasonografię piersi. Na badanie należy zabrać także dokumentację wcześniejszych badań – jeśli takowe były wykonywane.