Jaki nawóz wybrać pod ziemniaki?

ziemniaki

Ziemniaki to jedne z najpopularniejszych roślin rolniczych, które uprawiane są na terenie całego kraju. To nie tylko pożywienie dla ludzi i zwierząt – mają też znaczenie w przemyśle. Uprawa ziemniaków nie jest skomplikowana, roślina nie wymaga specjalnych warunków, a wręcz uważa się, że urośnie na każdej glebie. W uprawie kartofli bardzo duże znaczenie ma odpowiednie nawożenie roślin. Nawozy zapewniają obfite plony, ale też zwiększają odporność na choroby. Jakie nawozy stosować pod ziemniaki, aby bulwy były dorodne, a rośliny zdrowe?

Jakie nawozy pod ziemniaki zastosować w uprawie amatorskiej?

Jeśli planujesz posadzić ziemniaki w swoim ogródku lub na działce, musisz odpowiednio przygotować ziemię. Warto dokładnie przekopać grządki, a następnie wzbogacić podłoże nawozem organicznym. Poleca się kompost albo obornik świeży lub granulowany. To, jaki nawóz pod kartofle zastosujesz, będzie też wpływać na odczyn gleby.

Czasem konieczne będzie wapnowanie, aby delikatnie podwyższyć pH podłoża, zalecane jest to szczególnie na glebach kwaśnych. Zbyt niski odczyn może negatywnie wpływać na wzrost roślin oraz na ochronę przed chorobami rozwijającymi się w glebie. Nawozy zawierające wapń dobrze wpływają na strukturę gleby, podobnie jak te organiczne. Podłoże, które zostało wzbogacone kompostem, jest żyzne, zasobne w składniki mineralne, ma dobrą strukturę.

Wiesz już zatem, jaki nawóz pod ziemniaki zastosować przed ich posadzeniem. Prawidłowe nawożenie kartofli związane jest z odpowiednim bilansem składników pokarmowych. Nie należy stosować zbyt często nawozów, warto wybierać dedykowane produkty, które przeznaczone są do uprawy ziemniaków. Dzięki temu uniknie się niebezpiecznego przenawożenia.

Nawożenie pod ziemniaki w czasie ich wzrostu

Po posadzeniu bulw do ziemi ziemniaki zaczynają intensywnie rosnąć. Po pewnym czasie pojawiają się kiełki, później tworzy się łodyga oraz liście. Pod ziemią powstają nowe bulwy, na początku są one niewielkie, ale prędko powiększają swoje rozmiary. Ziemniak jest rośliną dość żarłoczną, rośnie bardzo szybko, dlatego wymaga nawożenia w trakcie wzrostu.

Jaki nawóz dać pod ziemniaki w trakcie wzrostu? W dokarmianiu kartofli duże znaczenie mają nawozy, które zawierają w swoim składzie azot, potas oraz fosfor. Te pierwiastki odpowiadają za wzrost masy zielonej, ale też za prawidłowe zawiązywanie się bulw. Nawozy mineralne, które zawierają właściwe proporcje N, P, K oferuje sklep z nawozami rolniczymi. Azot jest pierwiastkiem, który odgrywa kluczową rolę w odżywianiu wielu roślin. W przypadku ziemniaków powinna być zachowana równowaga, przenawożenie azotem negatywnie wpływa na jakość bulw. Ich skórka może się łuszczyć, a kartofle mają mniejszą zawartość witaminy C. Nawozy azotowe stosuje się zazwyczaj na początku wzrostu roślin. Jedną z substancji, która dobrze sprawdza się w uprawie kartofli, jest mocznik lub siarczan amonu.

Jaki nawóz na ziemniaki? Nawożenie potasem

Potas to składnik, który jest niezwykle istotny w uprawie ziemniaków. Ten pierwiastek powinien być dostarczany ziemniakom w przyswajalnej formie. Potas nie tylko wpływa na wzrost bulw, ale też wzmacnia ochronę kartofli przed chorobami oraz obniża podatność roślin na stres. Nawożenie pod ziemniaki potasem może odbywać się na początku uprawy, ale też w trakcie wegetacji rośliny. Pierwiastek dobrze wpływa na życie w glebie, zwiększa biologiczną aktywność mikroorganizmów, które odpowiadają za jej dobrą strukturę. Obornik, który zawiera spore ilości potasu, możesz zastosować jesienią, czyli parę miesięcy przed posadzeniem sadzeniaków. Ziemniaki, które wysadzisz wiosną, będą miały dzięki temu idealne warunki do wzrostu. W uprawach wielkopowierzchniowych stosuje się też nawozy zielone. Taka uprawa nosi nazwę przedplonu. Operacja polega na zasianiu wcześniej roślin motylkowych, np. facelii – po tej roślinie gleba staje się bogata w azot, ale też w potas. Wiesz już, jaki nawóz pod kartofle zastosować oraz kiedy go stosować, teraz pora na wybór odmian ziemniaków, które zasadzisz!