Jakie są rodzaje wynajmu samochodu?

samochód

Usługi związane z wypożyczaniem aut cieszą się coraz większą popularnością. Z wynajmu samochodu korzystają już nie tylko firmy i przedsiębiorcy, ale także indywidualne osoby. Z uwagi na stale rozwijającą się ofertę oraz zakres możliwości związany z wypożyczeniem samochodu, warto wiedzieć, jakie są jego rodzaje i czym charakteryzuje się każdy z nich.

Wynajem krótkoterminowy samochodu – co warto o nim wiedzieć?

Najem krótkoterminowy samochodu stanowi konstrukcję, która umożliwia odpłatne korzystanie z auta przez okres od jednego dnia do nawet jednego miesiąca. Ten rodzaj wynajmu sprawdzi się doskonale w przypadku osób, które nie potrzebują korzystać z samochodu regularnie, jednak na skutek niewystępujących w normalnych warunkach okoliczności potrzebują wydzierżawić auto.

Taka sytuacja ma często miejsce w przypadku dalekich podróży (np. do innego kraju lub miasta), gdzie nie podróżuje się własnym samochodem (a przyjazd na docelowe miejsce odbywa się samolotem lub pociągiem), będzie doskonałym rozwiązaniem dla osób korzystających z samochodu sporadycznie, w przypadku zajścia konieczności posiadania auta zastępczego na krótki okres czasu. Wynajem krótkoterminowy niektórych modeli aut sprawdzi się podczas organizowania imprez okolicznościowych. Krótkoterminowy wynajem samochodu w Szczecinie sprawdzi się idealnie podczas wszelkich podróży służbowych oraz okresowych wyjazdów wakacyjnych.

Dużą zaletą wynajmu krótkoterminowego jest brak konieczności martwienia się o ewentualną eksploatację i uszkodzenia pojazdu. Podczas zawierania umowy z wypożyczalnią, można rozszerzyć zakres ubezpieczenia auta za dodatkową opłatą, dzięki czemu zyskuje się możliwość swobodnego podróżowania bez dodatkowych zmartwień. Auto odbiera się już w pełni zatankowane, a jedynym obowiązkiem wypożyczającego jest dotankowanie paliwa oraz skorzystanie z usługi myjni.

Najem średnioterminowy – na czym polega?

Wynajem średnioterminowy auta polega na wypożyczeniu samochodu na okres od jednego do nawet 24 miesięcy (w niektórych przypadkach ten okres może być krótszy i wynosić maksymalnie 12 miesięcy). Co ważne, same formalności w przypadku najmu średnioterminowego są podobne jak w przypadku wynajęcia auta na krótki okres czasu, osoba wynajmująca nie musi dysponować wkładem własnym. Zaletą takiego wynajmu jest to, że koszt dzienny użytkowania auta będzie niższy niż wynajęcie auta na krótki okres czasu. Ta forma sprawdzi się idealnie w przypadkach dłuższych pobytów prywatnych w danej miejscowości (np.  podczas czasowego oddelegowania do innego miejsca pracy), będzie też atrakcyjnym rozwiązaniem dla firm, którym zależy na szybkiej organizacji floty pojazdów oraz dla tych przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają własną działalność gospodarczą.

Wynajem średnioterminowy sprawdzi się też w przypadku konieczności udostępnienia pracownikowi sezonowemu auta (którego firma nie posiada na własność), a także podczas oczekiwania na zamówiony już pojazd służbowy. Co ważne, w przypadku wynajęcia auta przez firmę, może być ono udostępniane do użytkowania osobom trzecim i nie musi być przypisana do jednego, konkretnego pracownika.

Najem długoterminowy auta – kiedy warto z niego skorzystać?

Jedną z najbardziej popularnych i rozpowszechnionych form wypożyczania aut w Polsce jest wynajem długoterminowy. Większość osób prywatnych oraz firm docenia go ze względu na dużą stabilność, oraz wysoką opłacalność. Zasadą w przypadku wynajmu długoterminowego auta jest korzystanie z niego na podstawie umowy leasingu operacyjnego, dzięki czemu zyskuje się dużą opłacalność miesięcznej raty oraz brak konieczności wykupienia samochodu po zakończonej umowie. Najemcy chwalą ten rodzaj dzierżawy auta ze względu na swobodną możliwość dysponowania pojazdem, brak konieczności martwienia się o wydatki związane z eksploatacją pojazdu (te najczęściej leżą po stronie wynajmującego).

Wynajem długoterminowy auta jest często możliwy na okres od jednego roku do nawet pięciu lat. Co ważne, z tej usługi mogą skorzystać zarówno osoby prywatne jak i przedsiębiorcy, którzy chcą wymienić lub powiększyć swoją flotę samochodową.