Kiedy warto udać się do psychologa młodzieżowego?

psycholog

Posiadanie własnego potomstwa to marzenie większości rodziców. Część par tak dobrze odnajduje się w macierzyństwie, że decyduje się często na więcej niż jedno dziecko. Dla każdego rodzica szczęście syna lub córki stają się priorytetem. Większość codziennych spraw, obowiązków lub zmartwień szybko schodzi na dalszy plan. Liczy się tylko i wyłącznie bezpieczeństwo oraz właśnie szczęście dziecka. To wspaniałe uczucie, które dojrzewa w każdym rodzicu, z biegiem lat staje się coraz silniejsze. Dojrzewające dzieci mają jednak to do siebie, że są one coraz ciekawsze otaczającego ich świata. Im starszy syn lub córka, tym większa potrzeba sprawdzenia tego, co kryje się za bezpiecznymi murami mieszkania, w którym pieczę nad domowym ogniskiem sprawują właśnie rodzice.

Świat zewnętrzny kusi młodych ludzi swoimi urokami. Ma to oczywiście swoje pozytywne strony. Korzystanie z uroków życia to przywilej każdego człowieka, a każdy ojciec i matka zdają sobie sprawę, że prędzej czy później ich pociecha, się od nich uniezależni. Problemem obecnego świata jest jednak dostęp do wielu informacji, które czekają na dziecko w Internecie, telewizji lub szkole. Ich natłok w połączeniu ze złym towarzystwem mogą doprowadzić do problemów psychicznych, z którymi zmierzyć się może tylko dobry psycholog dla młodzieży w Warszawie.

Psycholog dziecięcy w Warszawie — kiedy się udać?

Pierwszym problemem, który pojawia się w sytuacji, w której dla dziecka właściwym wyborem będzie właśnie wizyta u psychologa, jest właściwe rozpoznanie problemu przez samych rodziców. Dla większości z nich problemy wychowawcze, zmiana nastroju czy ogólna złość u dziecka mogą wynikać z jego złego nastroju, dojrzewania, lub tak popularnego stwierdzenia, jakim jest okres buntu. To wszystko prawda. U większości dzieci lub nastolatków proces dojrzewania zawsze jest bardzo burzliwy i pełen zmiennych nastrojów. Jeśli jesteś rodzicem nastolatka, dobrze jednak mieć z tyłu głowy cechy związane z zachowaniem dziecka, które mogą wskazać na potrzebę wizyty u psychologa:

  • Trudności ze snem
  • Długotrwałe przemęczenie i brak nastroju
  • Utrudniony kontakt
  • Bóle głowy i nerwobóle
  • Wycofanie się z relacji z bliskim otoczeniem — znajomi, przyjaciele lub rodzina.

Jeśli dokładnie przyjrzysz się powyższym zagadnieniom, to z łatwością stwierdzisz, że takie cechy to właśnie domena każdego młodocianego buntownika. Pamiętaj jednak, że świat nie jest czarno-biały. Tylko Ty jako rodzic jesteś w stanie stwierdzić, czy brak chęci na kontakt z rówieśnikami to chwilowy zły nastrój, czy początek poważnego problemu. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, aby dokonać takiej oceny samodzielnie, to właśnie dla takich osób swoją pracę organizuje psycholog młodzieżowy w Warszawie. Dobry psycholog młodzieżowy, już podczas pierwszej rozmowy z synem lub córką będzie w stanie stwierdzić, czy u dziecka pojawia się problem związany ze zdrowiem psychicznym, czy nie. Jeśli tak, to podpowie, w jaki sposób zacząć terapię i jak ją prowadzić. Warto korzystać z usług specjalistów, tym bardziej że w XXI korzystanie z usług psychologa nie jest wstydem, a raczej dojrzałym i odpowiedzialnym zachowaniem.