Cieknący dach jest nie lada problemem. Jeśli sytuacja szybko nie zostanie opanowana to może doprowadzić do znacznie poważniejszych uszkodzeń – nie tylko pokrycia dachowego, ale również więźby, ocieplenia czy regipsów. W skrajnych przypadkach przeciekający dach może doprowadzić do zalania pomieszczeń mieszkalnych. Ważne jest zlokalizowanie miejsca przecieku, a także szybka naprawa pokrycia dachowego – nie zawsze można obejść się bez pomocy specjalistów.
Skąd biorą się przecieki w dachu?
Przeciekający dach może mieć wiele przyczyn – najczęściej wady pojawiają się z czasem, kiedy pokrycie dachu traci na jakości, blacha koroduje, a papa może zwyczajnie spękać. Swoje właściwości z biegiem czasu tracą również dachówki, chociaż ich czas gwarancji jest nieco dłuższy niż np. w przypadku blachy. Przeciekający dach może być również spowodowany uszkodzeniem mechanicznym, kiedy na pokrycie spadnie grad, kamień czy gałąź – takich sytuacji zwykle nie da się przewidzieć. Niekiedy przeciekanie dachu może powodować nieprawidłowe ułożenie więźby czy montaż pokrycia – takie prace najlepiej zlecać wyspecjalizowanej ekipie, szczególnie w miejscach newralgicznych, jak kominy czy okna dachowe.
Czy przeciekający dach można bagatelizować?
Jakiekolwiek zauważone przecieki w dachu nie powinny być bagatelizowane! Mogą doprowadzić do wypaczenia więźby, a w konsekwencji do deformacji dachu czy zgnicia elementów drewnianych. Lejąca się na poddasze woda może przenikać do pomieszczeń mieszkalnych, a wszechobecna wilgoć, uszkodzenie regipsów, wełny i żółte zacieki nie wpływają korzystnie na standard życia mieszkańców. Jeśli komuś zależy na tym, by dach przetrwał jeszcze długie lata, to nawet przeciekające pojedyncze krople powinny wzbudzić niepokój.
Jak można naprawić cieknący dach?
Nie zawsze przecieki w dachu widać od razu – czasem niewielkie miejsca uszkodzeń mogą prowadzić do małych przecieków, które stają się coraz poważniejsze dopiero z czasem. Taka sytuacja może rodzić wiele problemów, szczególnie jeśli woda trafia w ocieplenie dachu czy stale spływa po więźbie, mogąc powodować jej uszkodzenie. Jak naprawić przeciekający dach? Konieczne jest zlokalizowanie miejsca, przez które przecieka woda – zadanie to wcale nie okazuje się proste, szczególnie jeśli uszkodzenie jest niewielkie. Może się okazać, że należy przejrzeć cale poszycie w poszukiwaniu zacieków, miejsc wypaczeń więźby czy widocznych uszkodzeń blachy/dachówki. Najlepszym rozwiązaniem jest wymiana pokrycia dachowego w miejscu, w którym zauważany jest przeciek.
handyhülle disneywikipedia referenceOsoby, które nie mogą zdecydować się na wymianę części okrycia dachowego, powinny wykorzystać płynną gumę, która jest nakładana cienką warstwą na uszkodzony obszar. Tworzy ona rodzaj membrany, która nie przepuszcza wilgoci. Innym uniwersalnym materiałem uszczelniającym są specjalne taśmy dekarskie wykonane z butylu. Materiał ten nadaje się nie tylko do uszczelnienia poszycia, ale również do łatania uszkodzonej membrany dachowej. Jak widać, to jak naprawić cieknący dach wcale nie okazuje się prostym zadaniem. Warto dodać, że w celu naprawy dachu przyda się długa drabina i zabezpieczenie linami np. na wypadek poślizgnięcia – takie zadanie nie zawsze jest możliwe do wykonania przez niedoświadczoną osobę.
Naprawa dachu – czy warto zlecić taką usługę?
Alternatywą dla samodzielnej naprawy cieknącego dachu jest zlecenie tego zadania specjalistom – https://integro.com.pl/naprawa-dachow-poznan/. Wykwalifikowana ekipa poradzi sobie nawet w trudnodostępnych miejscach i precyzyjnie zlokalizuje przeciek. Dzięki temu można mieć pewność, że przecieki dachu nie będą się powtarzać, a w ten sposób można przedłużyć żywotność dachu. W przypadku wysokich, piętrowych budynków wejście na dach jest nie tylko trudne, ale i niebezpieczne. Specjaliści doskonale wiedzą, jak naprawić przeciekający dach w zależności od zastosowanego pokrycia oraz które metody przyniosą najlepszy efekt. Zlecenie zadania profesjonalnej ekipie to zwykle oszczędność czasu oraz nerwów, a także gwarancja dobrze wykonanej pracy.