Jak sadzić cebulki kwiatowe?

Kwitnące kwiaty to dla wielu z nas długo wyczekiwana oznaka wiosny. Niezależnie od tego, czy pojawiają się na łące, w ogrodzie, na balkonie czy parapecie, co roku zachwycają nas pięknymi kolorami. Aby jednak móc cieszyć się feerią barw, należy najpierw zadbać o właściwe zasadzenie cebulek kwiatowych.

Jak sadzić cebulki kwiatowe w ziemi?

Cebulki kwiatowe roślin kwitnących sadzimy na głębokość odpowiadającą potrójnej wysokości rośliny. Należy pamiętać, aby ich węższa część była skierowana ku górze. Po skończonym sadzeniu warto oznaczyć dane miejsce, aby było wiadomo, jakie wzejdą na nim gatunki kwiatów oraz w celu ochrony wzrastających bulw przed zdeptaniem.

W zależności do tego, jakie gatunki kwiatów chcesz mieć na swoich ogrodowych rabatach, powinieneś zwrócić uwagę na kalendarz sadzenia. Z reguły większość kupowanych w sklepie cebulek ma na opakowaniu podany termin wysadu do gruntu, którego należy się trzymać. Sadzonki kwiatów wiosennych umieszczamy w gruncie przed nadejściem pierwszych przymrozków, natomiast te, które wschodzą później, na przykład dalie, frezje czy lilie, powinny zostać zakopane do ziemi dopiero na wiosnę. Niezależnie od tego, jakie gatunki kwiatów wybierzesz, pamiętaj, żeby gleba była cały czas wilgotna, aby nie dopuścić do przesuszenia cebulek i korzeni.

Jak sadzić cebulki kwiatowe w koszyczkach?

Jednym z praktycznych akcesoriów, które są często stosowane przy wysadzaniu bulw kwiatowych, są koszyczki na cebulki. Przydają się one nie tylko doświadczonym ogrodnikom, ale mogą również pomóc w pierwszych uprawach kwiatów. Eliminują one problem związany z mieszaniem się różnych gatunków roślin. Pozwalają na równomierny rozsad, co więcej, w przypadku zmiany lokalizacji kwiatów umożliwiają one bezproblemowe wykopanie i wysadzenie kępek na nowe stanowiska. Koszyczki kwiatowe wyróżnia specjalna ażurowa konstrukcja, która zabezpieczy Twoje cebulki przed szkodnikami. Świeżo nasadzone rośliny często zwabiają gryzonie jak nornice, krety czy myszy. Użycie koszyczka przy wkopywaniu cebulek nie ogranicza w żaden sposób rozrostu korzeni i nie hamuje dostępu do składników odżywczych z gleby. Są one także odporne na działanie chemikaliów i zmienne warunki atmosferyczne, dlatego jeśli sadzisz cebule roślin wiosennych, możesz także z powodzeniem użyć do tego celu koszyczków kwiatowych.

http://gateway-to-french-property.com/

Jak sadzić cebulki kwiatowe w doniczkach?

 

Jeśli nie dysponujesz własnym ogrodem, nie oznacza to, że nie możesz stworzyć bajecznych kompozycji wiosennych kwiatów. Cebulki roślin bez obaw wysadzisz także do zwykłych donic balkonowych. Nadaje się do nich większość wiosennych gatunków roślin, takich jak hiacynty, przebiśniegi, irysy, tulipany czy krokusy. Bulwy tych kwiatów sadzimy troszkę później niż w przypadku wysadu cebulek bezpośrednio do gruntu: zazwyczaj warto zrobić to tydzień po terminie wskazanym na opakowaniu. Ma to związek z nieco wyższą temperaturą ziemi w donicy w porównaniu z tą gleby na przykład w ogrodzie. Nie warto przyspieszać wysadzenia także ze względu na możliwość przedwczesnego kiełkowania cebulek. Sadzimy je także nieco płycej niż w gruncie, jednak należy zadbać o odpowiednią wysokość donic. Zbyt płytkie pojemniki na kwiaty mogą się przewracać, kiedy kwiaty urosną. W każdej na dnie powinien znaleźć się keramzyt lub kamienie, aby zapewnić roślinom skuteczny drenaż. Donice z cebulkami muszą być zabezpieczone przed działaniem mrozu. Jeśli masz taką możliwość, bezpieczną opcją jest wkopanie ich do ziemi. W przypadku braku ogrodu doniczki oklejamy styropianem i przechowujemy w miejscu zacienionym i osłoniętym od wiatru.

Dużą zaletą zasadzeń doniczkowych jest możliwość stworzenia wielobarwnych dekoracji na balkonie lub na parapecie okiennym. Ich pielęgnacja będzie także łatwiejsza niż roślin ogrodowych. Ciekawą opcją są nasadzenia wielowarstwowe: w jednej donicy możesz wysadzić cebulki kilku gatunków roślin, z których kwiaty kwitnące najpóźniej umieszczasz najgłębiej w ziemi. W efekcie uzyskasz oryginalne kompozycje różnych odmian roślin, które będą kwitły jedna po drugiej.