Jak wybrać najlepszą domenę? Istnieje wiele teorii na temat tego, jakie praktyki są dobre, a jakie złe, jeśli chodzi o wybór nazwy domeny, a nawet istnieją pewne udane portale, które ignorują podstawowe zasady. Należy też wziąć pod uwagę, że w tego typu decyzjach ważną rolę odgrywa osobisty gust, to co dla jednych jest dobrą nazwą, dla innych nie. Mając na uwadze te przesłanki, przyjrzyjmy się podstawowym punktom, o których należy pamiętać przy wyborze nazwy domeny dla swojej strony internetowej.
1. Spraw, by wybrana domena była wyjątkowa
Nazwa domeny jest ważną częścią tożsamości biznesowej, więc upewnij się, że jest tak samo unikalna jak Twoja firma. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to rozważyć dostępne domeny i odpowiednio wybrać swoją nazwę. Bądź kreatywny. Przeanalizuj, kto jeszcze używa podobnej nazwy. Oczywiście nie wybieraj domeny, która wygląda jak domena Twojego konkurenta lub takiej, która jest liczbą pojedynczą lub mnogą domeny, która jest już w użyciu, wtedy będziesz tracił ruch i sprzedaż poprzez dezorientację swoich klientów.
2. Wybierz domeną łatwą do wymówienia, przeliterowania i zapamiętania
Jeśli masz problem z wymówieniem nazwy domeny lub musisz ją przeliterować, aby inni mogli ją zrozumieć, zrobiłeś coś nie tak. Im prostsza i krótsza domena, tym lepiej. Im więcej liter i słów składa się na nazwę Twojej domeny, tym większe prawdopodobieństwo, że ktoś ją pomyli lub zapomni. Upewnij się również, że nazwa domeny odpowiada rodzajowi Twojej działalności, aby była łatwa do zapamiętania.
3. Rozważ użycie swojego nazwiska
Polecamy również rejestrację własnego imienia i nazwiska jako domeny, nawet jeśli jeszcze nie planujesz jej używać – dlaczego? Bo nigdy nie wiesz, czy w przyszłości Twój biznes może być tylko Twój. Jeśli Twój blog jest wizytówką do sprzedaży Twoich usług i masz nadzieję zostać influencerem, użycie własnego nazwiska jako domeny jest dobrym pomysłem.
4. Unikaj dziwnych terminów
Podpowiadamy, jak wybrać dobrą domenę. Jeśli próbujesz odwołać się do szerokiej publiczności, unikaj używania niszowych terminów, z którymi wiele ludzi może nie być zaznajomionych.
5. Upewnij się, że nie naruszasz praw autorskich
Nie używaj dla swojej domeny fraz oznaczonych znakiem towarowym lub chronionych prawem autorskim. Zanim zarejestrujesz nazwę wejdź na strony takie jak http://www.copyright.gov/records/ i sprawdź te dane. Naprawdę warto poświęcić kilka minut. Nawet samo Google ma właśnie problemy z niedawną zmianą nazwy (alfabet) i domeną należącą do BMW.
6. Użyj słowa kluczowego
W przeszłości posiadanie co najmniej jednego słowa kluczowego w nazwie domeny miało ogromne znaczenie, jednak ze względu na aktualizację Google EMD jest to obecnie przestarzała zasada. Niemniej jednak nadal jest to dobry pomysł, aby zawrzeć odpowiednie słowo kluczowe w nazwie domeny, pozwoli to odwiedzającym zrozumieć, co oferujesz.
7. Unikaj używania liczb i interpunkcji
Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać domenę, powinieneś wiedzieć, że większość renomowanych adresów URL używa zwykłego tekstu, umieszczenie myślnika tylko zwiększy szanse na utratę ruchu. Unikaj również liczb, o ile nazwa Twojej firmy ich nie zawiera.
8. Kup inne podobne domeny i użyj ich jako przekierowań
Chroń swoją markę i przechwytuj cały potencjalnie źle skierowany ruch, kupując również domeny, które są podobne do Twojej.
9. Bądź ostrożny z rozszerzeniem domeny
Istnieje wiele rozszerzeń .pl .com, .net, .org itd. Podczas gdy .net może zaoszczędzić trochę pieniędzy, a .org ma swoje specyficzne cele, w większości wypadków domena z końcówką .pl będzie najlepszym wyborem. Nie kupuj innego rozszerzenia tylko dlatego, że domena, którą chciałeś, jest już używana jako .pl. Zastanów się nad rozszerzeniem domeny, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Domeny z rozszerzeniem .pl znajdziesz w https://hostinghouse.pl/domeny.
10. A co jeśli wszystkie dobre nazwy są już zajęte?
Bądź kreatywny. Jest bardzo możliwe (a w wielu przypadkach prawdopodobne), że znajdziesz idealną nazwę domeny dla swoich potrzeb.
11. Przeanalizuj domenę kilka razy przed zakupem
Jedną z najważniejszych rzeczy do zapamiętania jest to, że kiedy kupujesz nazwę domeny, jest ona Twoja na zawsze (tak długo jak utrzymujesz płatności) i nie możesz jej zmienić po zakupie. Przemyśl to i skonsultuj się z przyjaciółmi, współpracownikami biznesowymi lub rodziną, zanim dokonasz płatności.