Na co zwróci uwagę kupując nieruchomość?

nieruchomości

Sytuacja gospodarcza sprawiła, że coraz więcej osób, które dysponują pewnym kapitałem decyduje się na zainwestowanie we własną nieruchomość. Wartość mieszkań i domów systematycznie rośnie, dlatego taka decyzja jest rozsądna i może przynieść wiele korzyści. Aby tak było, trzeba jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach, które zapobiegną popełnieniu niepotrzebnych błędów. Oto najważniejsze z nich!

Przestrzeń, która posiada potencjał

Układ poszczególnych pomieszczeń decyduje o tym, czy w danym lokum będzie nam się komfortowo żyło. Trzeba dokładnie się z nim zapoznać i dowiedzieć się, czy wprowadzenie ewentualnych zmian, na przykład wyburzenie jednej ze ścian, będzie możliwe, gdy uznamy, że zajdzie taka konieczność. W końcu funkcjonalność to priorytet. Najrozsądniej jest wykluczyć nieruchomości w Lublinie, w których znajdują się pokoje przechodnie – stanowią one źródło wielu problemów, takie mieszkanie dużo trudniej również wynająć. Największą popularnością cieszą się lokale, w których znajdziemy duży salon, dwa średniej wielkości pokoje, niewielki przedpokój oraz łazienkę. Nie bez powodu! Zawsze sprawdzajmy, czy do środka wpada odpowiednia ilość światła i na którą stronę wychodzą poszczególne okna. Pozwoli nam to określić czy w domu nie będzie zbyt gorąco latem. Niezależnie od tego, czy nabywamy lokum w stanie deweloperskim, czy takie z rynku wtórnego, zwróćmy uwagę na to, czy jego wyposażenie jest zgodne z tym deklarowanym przez sprzedającego.

Kluczowe elementy znajdujące się poza nieruchomością

Przyszli posiadacze apartamentu muszą dowiedzieć się, na którym znajduje się piętrze oraz czy w budynku jest winda. To ważne przede wszystkim dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej, rodzin z dziećmi czy tych w podeszłym wieku. Jeśli chodzi o nieruchomości w Lublinie i w każdym innym mieście zawsze warto zasięgnąć informacji o najbliższym sąsiedztwie. Zweryfikujmy czy nieopodal obecne są sklepy, lokale gastronomiczne i to, co uważamy za niezbędne. Na tym nie poprzestańmy. Dobrą decyzją będzie zajrzenie do planów zagospodarowania terenu położonego w okolicy. W ten sposób unikniemy nietrafionej transakcji, która mogłaby nastąpić gdybyśmy weszli w posiadanie lokum, obok którego kilka lat później zostanie wybudowana droga szybkiego ruchu lub nieustannie oblegane centrum handlowe. Omówmy aspekt finansowy. Nawet wtedy, gdy otrzymamy stosunkowo korzystną ofertę, przeanalizujmy również inne, by zapoznać się z rynkiem i przekonać o tym, czy nie znajdziemy niczego lepszego. Pośpiech nie jest dobrym doradcą, szczególnie w przypadku tak dużego zakupu, który ma ogromny wpływ na nasze życie. Nieruchomości z rynku wtórnego powinny też zostać sprawdzone pod kątem zadłużenia albo inwestycji. Te mają znaczenie zwłaszcza w przypadku mieszkań należących do wspólnot – nikt z nas nie chciałby kupić lokalu a dopiero potem dowiedzieć się, że trzeba będzie pokryć część wysokich kosztów związanych z remontem, który wkrótce zostanie przeprowadzony na ogólnodostępnych częściach obiektu.