Prawnik a adwokat – różnice

prawnik

Czy adwokat a prawnik to to samo? Takie pytanie zadaje sobie mnóstwo osób. I nic dziwnego, zwłaszcza jeśli ktoś nie ma zbyt wielkiej styczności z prawem oraz wymiarem sprawiedliwości. A zatem postaramy się wyjaśnić pokrótce tę kwestię.

Prawnik a adwokat — różnica

Na początek warto wyjaśnić różnice prawnikiem a adwokatem. Najprościej rzecz ujmując, każdy adwokat jest prawnikiem, ale nie każdy prawnik jest adwokatem. W Polsce, żeby zostać pierwszym z nich, trzeba zdać maturę i ukończyć jednolite studia magisterskie. Natomiast droga do zawodu drugiego jest zdecydowanie bardziej skomplikowana.

Pierwszy krok to egzamin wstępny na aplikację. Aby móc podejść do niego, należy złożyć odpowiednie dokumenty:

  • kwestionariuszem osobowym (odpowiedni wzór jest zamieszczony na stronach izb adwokackich),
  • oryginał bądź odpis dyplomu kończenia wyższych studiów prawniczych w Polsce (jeśli ktoś  skończył studia za granicą, to musi się upewnić, że ich dyplom jest uznawany w naszym kraju),
  • trzy zdjęcia,
  • oryginał potwierdzenia uiszczenia opłaty za egzamin wstępny.

Egzamin wstępny na aplikację adwokacką składa się ze 150 pytań. Aby go zaliczyć, kandydat musi uzyskać przynajmniej 100 punktów. Po zdaniu egzaminu młody adwokat może zostać wpisany na listę aplikantów. Aby tak się stało, przyszły specjalista powinien dostarczyć:

  • odpis dyplomu,
  • wniosku o wpis na listę aplikantów,
  • dokument, który zaświadcza o niekaralności aplikanta.

Sama aplikacja adwokacka trwa trzy lata i również kończy się egzaminem. Jeśli uda się go zdać, to aplikant zostaje wpisany na listę oraz może samodzielnie wykonywać swój zawód. Oczywiście, wcale nie trzeba decydować się na aplikację adwokacką. Istnieją jeszcze inne zawody prawnicze, na przykład prokurator, sędzia, radca prawny czy notariusz. Prawnicy dobrze odnajdują się też w biznesie. Pracują w działach prawnych w różnych firmach. Część decyduje się na karierę w Policji bądź administracji.

Podsumowując, studia prawnicze dają wiele możliwości rozwoju. Młody człowiek ma do wyboru różne ścieżki kariery. Warto pamiętać, że w tym zawodzie cały czas trzeba się rozwijać i być na bieżąco z najnowszymi przepisami. Dlatego osoby decydujące się na karierę muszą być przygotowane na naukę przez całe życie, aż do emerytury.

Jak znaleźć dobrego prawnika? Płock

Nie jest to łatwa sprawa. Prawnicy, w tym adwokaci  nie mogą reklamować swoich usług. Jednak w przypadku tej grupy zawodowej najlepiej działa marketing szeptany, czyli poczta pantoflowa. Dlatego warto zapytać rodziny i znajomych czy mogą nam polecić sprawdzonego adwokata.

Warto też zwrócić uwagę, w jakich dziedzinach prawa specjalizuje się adwokat. Ktoś, kto na co dzień zajmuje się prawem rodzinnym, niekoniecznie sprawdzi się jako obrońca w sprawie karnej. Jeśli nie znamy nikogo z polecenia, to pomoże nam Internet. W wyszukiwarkę wystarczy wpisać odpowiednią frazę, na przykład „prawnik Płock„. Jednak nie kierujmy pozycją w wyszukiwarce. Najważniejsze, żeby wybrany przez nas pełnomocnik był kompetentny i budził nasze zaufanie.