Rodzinny wyjazd na narty, jaki region wybrać?

Dokąd pojechać na narty z rodziną?

Każdej zimy nastaje taki czas, gdy dzieci mają ferie, a rodzice chętnie wykorzystują wtedy kilka dni urlopu, by spędzić zimowe wakacje w jednej z górskich miejscowości. Wiele rodzin decyduje się na rekreacyjny wyjazd w góry i relaks w ośrodkach wypoczynkowych. Niektórzy preferują także aktywne spędzanie wolnego czasu poprzez uprawianie typowo zimowych sportów, takich jak: jazda na nartach, snowboardzie, łyżwach czy sankach. Górskie miejscowości turystyczne oferują szereg atrakcji, np. kąpiele w basenach termalnych, zabawę w aquaparkach, ukojenie duszy i ciała w strefach Wellness & Spa, zwiedzanie lokalnych muzeów i kościołów, wyjątkowe, lokalne potrawy serwowane w restauracjach i wiele innych. Najważniejszym jednak czynnikiem przyciągającym jest infrastruktura stoków i wyciągów, które cieszą się największym zainteresowaniem turystów. Górskie miejscowości turystyczne w naszym kraju, tj. Karpacz, Zakopane, Szczyrk czy Wisła cieszą się sporym uznaniem zarówno rodaków, jak i zagranicznych turystów pochodzących z Niemiec, Czech i Słowacji. Należy jednak nadmienić, że wśród naszych rodaków wzrasta popularność zagranicznych, często luksusowych resortów w Alpach, Pirenejach i innych europejskich i pozaeuropejskich łańcuchach górskich. Gdzie najlepiej pojechać z rodziną na narty? Opinie różnią się w zależności od tego, czego oczekujemy i jakimi środkami dysponujemy.

Wypoczynek w Polsce

W Polsce mamy już całkiem dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyki zimowej. W miejscowościach przy Sudetach i Karpatach powstają kolejne hotele, restauracje, ośrodki wypoczynkowe, rozwijają się stoki narciarskie i powiązane z nimi wyciągi, szkółki narciarskie i snowboardowe, wypożyczalnie sprzętu oraz schroniska i bary. Zaletą spędzania wypoczynku zimowego w kraju jest przede wszystkim szybkość dojazdu na miejsce dzięki coraz lepszej sieci dróg i autostrad. Ponadto ceny są o wiele niższe w porównaniu do tych zachodnioeuropejskich. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że polskie góry nie są zbyt wysokie, a stoki są relatywnie łagodne, więc dla bardziej zaawansowanych narciarzy trasy te nie stanowią żadnego wyzwania. Z drugiej strony są one wystarczające dla dzieci i młodzieży dopiero zaczynających naukę jazdy na nartach lub snowboardzie, więc może to być dobry kierunek dla mniej wymagających narciarzy i rodzin z małymi dziećmi. Trzeba także wziąć pod uwagę, że w polskich górach pogoda zimą nie zawsze jest idealna do jazdy. W ostatnich latach dały się zauważyć dość ciepłe, deszczowe zimy, przez które warunki na stokach nie były zbyt dobre.

Alpy

Drugim popularnym kierunkiem do spędzania wypoczynku zimowego są Alpy – najwyższe pasmo górskie w Europie. W Alpach jest bardzo dobrze rozwinięta sieć ośrodków wypoczynkowych i wyciągów narciarskich, zatem oferta jest dość rozbudowana. Hotele i restauracje oferują wysoką jakość usług, a lokalne wydarzenia, animacje, festiwale i koncerty nie pozwolą się nudzić. Trzeba liczyć się z tym, że ceny w zachodniej Europie są znacznie wyższe ze względu na inną walutę oraz inny poziom siły nabywczej. Poza tym mogą wystąpić trudności, jeśli ktoś ma dużą barierę językową, jednak gospodarze w większości powinni potrafić komunikować się choćby po angielsku. Dojazd może także być problematyczny i męczący, ze względu na zawiłość dolin alpejskich i długość trasy samochodem. Mamy do wyboru wiele krajów, do których możemy pojechać, by spędzić ferie w Alpach. Są to Niemcy, Austria, Słowenia, Włochy, Francja, Szwajcaria i Liechtenstein. Z tych państw największym uznaniem cieszą się Austria i Włochy – szczególnie narty rodzinne w Alpach Folgarida we Włoszech, która leży w dolinie Val Meledrio w Dolomitach w Alpach Wschodnich. Z racji swojego położenia jest osiągalna samochodem także z Polski dzięki dobremu połączeniu przez Czechy i Austrię. Tamtejszy ośrodek narciarski nadaje się idealnie również dla rodzin z dziećmi, ponieważ posiada zróżnicowane trasy o różnym stopniu trudności oraz profesjonalną szkółkę narciarską. Więcej informacji o tej miejscowości i wypoczynku we włoskich Alpach można znaleźć na stronie: http://nastok.pl/oferty/?region=alpy.

Podsumowanie

Chcąc wyjechać na ferie zimowe z dziećmi na narty, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak: posiadane środki finansowe, lokalne ceny (często zawyżone w sezonie), dostępność miejsc noclegowych, długość trasy, długość trwania wypoczynku, a także to, jakie atrakcje są dostępne w danym regionie. W tej ostatniej kwestii najważniejsze są stoki narciarskie i powiązane z nimi oferty gastronomiczne i sportowe. Szusowanie na nartach czy na snowboardzie to wielka frajda, szczególnie dla dzieci i młodzieży. Szukając ofert za granicą, warto rozważyć oferty wyjazdów takich jak narty rodzinne w Alpach w Folgaridzie, gdzie zarówno bardziej zaawansowani narciarze, jak i początkujący amatorzy znajdą coś dla siebie.