Atopowe zapalenie skóry u dzieci

Atopowe zapalenie skóry (AZS), lub inaczej egzema, to przewlekła choroba zapalna skóry. Charakteryzuje ją silny świąd, który naprzemiennie wyostrza się i ustępuje. Najwyższą liczbę zachorowań notuje się u dzieci i niemowląt. Organizacje zdrowia szacują, że na atopowe zapalenie skóry cierpi aż 20% dzieci. Choroba ta stanowi obecnie jeden z najpoważniejszych problemów alergiczno-dermatologicznych, dlatego też przeprowadza się mnóstwo badań nad czynnikami ryzyka. Według najnowszych informacji, silny stres może być przyczyną pogarszania się stanu chorego.
Rozwój choroby następuje w wyniku kontaktu z alergenami w otoczeniu dziecka. W takiej sytuacji układ immunologiczny zaczyna działać nieprawidłowo, co może skutkować kichaniem, łzawieniem, pokrzywką, a nawet problemami z oddychaniem. Oprócz swędzenia i zaczerwienienia skóry wywołanego świądem, chorobie mogą towarzyszyć takie objawy jak: rozdrażnienie, problemy ze snem, markotność, sucha skóra, a także nadwrażliwość na czynniki zewnętrzne, takie jak substancje w kosmetykach do ciała, materiały czy pogoda. Dodatkowo mogą pojawić się inne zmiany skórne, np. pęcherzyki, grudki, krostki oraz ogniska rumieniowe. Zmiany pojawiają się najczęściej na twarzy oraz skórze głowy, a także na kończynach, tułowiu i w okolicach stawów. Umiejscowienie zmian skórnych zależy między innymi od wieku dziecka. U niemowlaków i maluchów do 2. roku życia zazwyczaj obserwuje się zaczerwienienia i grudki na policzkach, czole oraz skórze głowy. U dzieci powyżej 3. roku życia, choroba objawia się głównie w zgięciach łokci, pod kolanami oraz na stopach i dłoniach. Niewielki odsetek zachorowań stanowią również przypadki erytrodermii, czyli stanu, w którym zmiany widoczne są na całej powierzchni skóry.

Przyczyny występowania choroby

Do głównych przyczyn atopowego zapalenia skóry zalicza się kontakt dziecka z alergenami, które oddziałują na układ immunologiczny. Najczęściej powodem są substancje zawarte w pokarmach, takich jak: białko mleka krowiego, białko jaj, gluten oraz roztocza kurzu, pyłki roślin, pleśń i grzyby. Jednak do przyczyn zalicza się również wiele innych czynników zewnętrznych, np. zanieczyszczenia środowiska, nieodpowiednia temperatura czy wilgotność powietrza. Ryzyko zwiększa się też w przypadku zaprzestania karmienia dziecka piersią przed ukończeniem czwartego miesiąca życia. Dużą rolę w rozwoju choroby odgrywają również predyspozycje genetyczne. Jeśli oboje rodziców choruje na AZS, to prawdopodobieństwo wystąpienia choroby u dziecka sięga nawet 70%.

Leczenie atopowego zapalenia skóry

Pierwsze zaobserwowane objawy wymagają wizyty u dermatologa, aby zlecił on odpowiednie badania. Czasami leczenie wymaga stosowania leków, jednak dbanie o skórę dziecka na co dzień jest niezbędne. Na samym początku należy w miarę możliwości usunąć z otoczenia dziecka wszystkie alergeny. Warto też zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki, które zadbają o nawilżenie i natłuszczenie przesuszonej skóry. Istotną rolę w walce z chorobą ogrywa również odpowiedni krem na atopowe zapalenie skóry, dobór odpowiednich produktów do pielęgnacji takich jak hipoalergiczne płyny i żele do kąpieli. Należy także unikać przegrzewania organizmu, używania odzieży wełnianej i innych mniej delikatnych tkanin. Kolejnym krokiem jest dobór odpowiednich środków do prania. W przypadku tworzenia się swędzących grudek czy lichenizacji konieczne jest stosowanie preparatów przeciwzapalnych. Do takich leków należą między innymi preparaty sterydowe, które ze względu na możliwość wywołania działań niepożądanych, powinny być dobierane indywidualnie przez lekarza specjalistę. Inną grupą leków, która jest bezpieczniejsza w stosowaniu, są inhibitory kalcyneuryny, które można stosować profilaktycznie.
Zapalenie atopowe skóry to problem, który może dotknąć każdego. Aby zminimalizować uporczywe objawy, ważna jest profilaktyka życia codziennego oraz odpowiednia wiedza. Zapoznaj się z artykułami Termedia.pl na temat AZS. Znajdziesz tam przydatne informacje na temat objawów i leczenia tej choroby.