Jak sprawdzić auto przed zakupem we Wrocławiu?

Sprawdzenie auta przed kupnem we Wrocławiu powinno zawsze nam towarzyszyć w momencie wyboru nowego samochodu. Nikt z nas nie chce wydać ciężko zarobionych pieniędzy na auto, które nie tylko nie będzie sprawne, ale również będzie miało niejasną przeszłość. Jak zatem uchronić się przed nieuczciwymi sprzedawcami?

Jak sprawdzić oraz skąd pochodzą dane?

Przed samym zakupem warto sprawdzić dane pojazdu w usłudze „Historia Pojazdu”, która została stworzona przez Centralną Ewidencję Pojazdów. Z bazy możemy się dowiedzieć o:

  • pojemności silnika i jego mocy;
  • terminach badań technicznych;
  • ubezpieczeniu OC;
  • potencjalnej kradzieży auta.

Są to informacje, które bardzo trudno byłoby wyciągnąć w sposób rzetelny od właściciela pojazdu. Wszystkie dane są prowadzone od momentu sprowadzenia auta do Polski, zatem mamy pewność, że nic nie ukryje się przed potencjalnym kupcem. Co potrzebujemy, aby sprawdzić historię pojazdu, który chcemy zakupić? Sprawdzanie auta przed kupnem w dolnośląskim wiąże się jedynie z podaniem numeru rejestracyjnego, daty pierwszej rejestracji pojazdu w Polsce oraz numeru VIN. W ciągu dosłownie kilkunastu sekund może poznać całą historię pojazdu, który chcemy zakupić. Wprowadzona usługa jest w pełni bezpłatna dla każdego, a może nam przynieść naprawdę sporo wartości zwłaszcza w momencie, gdy sprzedawca będzie miał wobec nas nieuczciwe intencje.

Co zrobić, jeżeli nie mamy w tym doświadczenia?

Sprawdzenie auta przed kupnem we Wrocławiu za pomocą usługi „Historia pojazdu” to tylko jeden element układanki. Bardzo ważny jest również przegląd techniczny pojazdu, który będziemy musieli wykonać samodzielnie. Co zrobić w sytuacji, w której kompletnie nie znamy się na samochodach, a chcemy poznać opinie specjalistów w temacie? Bardzo dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy, która w sposób profesjonalny ocenia stan jakości auta. Za kilkaset złotych możemy otrzymać rzetelną i obiektywną opinię na temat naszego potencjalnego auta. Oczywiście, jeżeli jakieś części będą wymagały wymiany, przedstawiciel firmy przedstawi zakres prac, jaki będzie wymagany, aby zwiększyć sprawność auta. Po wszelkich wycenach będziemy wiedzieli, na czym stoimy. Wiedza fachowców z całą pewnością przyda się nam przy późniejszych negocjacjach ze sprzedającym. Wiedząc, że musimy wydać jeszcze co najmniej kilka tysięcy na naprawę auta, sprzedający może być bardziej skory do zaproponowania korzystniejszej dla nas oferty.

Najważniejsza zasada

Jedną z kluczowych kwestii przy sprawdzaniu auta we Wrocławiu jest tok naszego rozumowania. Zakup auta powinniśmy potraktować jako inwestycje, która prędzej czy później zacznie się nam zwracać. Należy pamiętać, że drobne rysy na karoserii, czy nawet delikatnie wgniecione drzwi, wcale nie dyskwalifikują auta z kręgu naszych zainteresowań. Do każdego zakupu należy podejść z zimną głową oraz pewną dozą obiektywizmu. Bardzo często autem podróżuje nasza rodzina, a ich zdrowie i życie jest bezcenne. Takie nastawienie pozwoli nam trzeźwo spojrzeć na całą sytuację. Z drugiej strony, jeżeli widzimy, że mimo ciekawych parametrów, auto wymaga wielu napraw i inwestycji finansowej, powinniśmy się wycofać z transakcji. Z biegiem czasu na światło dzienne wychodzą nowe usterki, które będą wymagały naprawy. Będzie to niestety generowało koszty, które oczywiście my sami będziemy musieli opłacić. Jest to zdecydowanie niewarte zachodu i należy pomijać takie oferty.

Kluczową rolą może być również pomoc naszych znajomych. Zapewne każdy z nas ma sprawdzonego i zaufanego mechanika, który w szybkim czasie będzie mógł stwierdzić, czy warto kupić dany samochód. Już po kilkunastu minutach doświadczony fachowiec będzie mógł stwierdzić, czy warto inwestować w dany zakup. Te kilkanaście minut może nas uchronić przed niepotrzebnym wydawaniem gotówki, ale również nerwami, które z pewnością będą nam towarzyszyły. Jest zatem o co walczyć i warto słuchać osób, które mają znacznie więcej doświadczenia od nas. Jest to szybki sposób na sprawdzenie auta przed kupnem Wrocław.