Biologia totalna – co to jest?

leczenie

Medycyna alternatywna ma tak samo wiele zwolenników, jak i przeciwników. Choć naukowcy i lekarze nie są zgodni co do jej klasyfikacji jedno jest pewne – może być idealnym uzupełnieniem standardowych procedur medycznych. Pewną nowością srała się totalna biologia. Co to jest totalna biologia i jak można ją zastosować w leczeniu różnych chorób przewlekłych.

Co to totalna biologia?

Popularyzatorem totalnej biologii jest dr Gilbert Renauld, który jest również wykładowcą na Otwartym Uniwersytecie Biologii na Węgrzech, To również autor wielu szkoleń przeznaczonych dla lekarzy i terapeutów. Jego pomysłem stało się leczenie poprzez podświadomość. W takiej terapii ogromną rolę odgrywa uzdrawianie umysłu, a dopiero później ciała. Wielu psychologów i terapeutów potwierdza, że psychika ma ogromne znaczenie w przypadku leczenia, zwłaszcza osób przewlekle chorych. Dlatego chorzy onkologicznie mają dostęp również do psychologów, którzy pomagają im przejść trudne chwile np. po diagnozie oraz przy chemioterapii. 

Totalna biologia polega na zadawaniu pacjentowi wielu pytań, o samopoczucie oraz objawy. Wszystkie wątki są później łączone, by znaleźć dokładną przyczynę złego samopoczucia. Ból może być spowodowany nie tylko uszkodzeniem nerwów lub mięśni, ale również psychiką i złym nastawieniem. Wielu pacjentów ma nerwobóle, czyli bóle spowodowane ciągłym napięciem mięśni spowodowanym przewlekłym stresem. Totalna biologia kładzie nacisk na dokładną diagnozę, ale również na podejście holistyczne. Ważna jest również sama świadomość, jako sposób na terapię i leczenie nawet przewlekłego bólu. 

Nie ma spójnych raportów oraz dowodów na to, że uzdrawiającą moc świadomości działa w 100%, ponieważ podczas terapii niepotwierdzonych naukowo stosowana jest również standardowa medycyna. Istnieją jednak dowody na to, że leczenie poprzez świadomość może bardzo przyspieszyć procesy gojenia się ran, czy rekonwalescencji. Naukowcy zajmujący się tą dziedziną medycyny alternatywnej podkreślają, że mają pewien dystans do biologii totalnej, ale może być ona pomocna w niektórych przypadkach chorób przewlekłych. 

Biologia totalna – leczenie poprzez uświadomienie

Recall healing czyli totalna biologia, opiera się na świadomości, że posiadamy własne konflikty psychiczne, które mają niebagatelny wpływ na nasze zdrowie. Badane są również czynniki poprzednich pokoleń – ich nastawienia, ale również urazy emocjonalne. Mają one wpływ na kolejne pokolenia, które wychowywane są w takich samych, szkodliwych przekonaniach. Czasem jest to niechęć do danego typu żywności, aktywności fizycznej, czy zadbania o własną psychikę. 

W biologii totalnej chodzi głównie o odrzucenie negatywnych przekonań dawnych pokoleń oraz uraz, które kryją się w podświadomości. Może być to gniew lub żal rodziców, przelewany nieświadomie na dzieci. Zrozumienie przyczyny choroby, oczyszczenie się ze złych emocji sprawia, że znacznie łatwiej jest pozbyć się dręczonego schorzenia. Dodatkowo codzienność również niesie ze sobą wiele obciążeń dla psychiki – może być to kłopot z pracą, toksyczne osoby w naszym środowisku, wyniszczający stres albo kłótnie z najbliższą rodziną. To wszystko jeszcze mocniej pogłębia nasze złe samopoczucie. Wyzwolenie się od złych wpływów świata zewnętrznego poprawia samoświadomość, a także uczy skupienia również na naszych emocjach i potrzebach. Osoby bardziej zrelaksowane i spokojniejsze rzadziej mają załamanie nerwowe, a także nie cierpią na nerwobóle. 

Terapia z psychologiem na pewno nie zaszkodzi, ale należy pamiętać, że nie powinna ona zastępować standardowego badania i leczenia. Warto podkreślić, że biologia totalna opiera się głównie na efekcie placebo, dlatego należy ostrożnie podchodzić do takiej metody uzdrawiania. Dobrym pomysłem jest konsultacja ze specjalistą, który wyznaczy kolejne kroki w leczeniu i wypowie się na temat efektywności totalnej biologii. Nie powinna być ona naszą jedyną drogą do zdrowia i szczęśliwego życia, a jedynie ciekawym dodatkiem, który może pomóc w polepszeniu samopoczucia.