Jak prawidłowo karmić dziecko?

dziecko

Prawidłowe karmienie malucha jest niezwykle istotną kwestią, dlatego odpowiednio wcześnie warto zadbać o wszelkie istotne aspekty. To nie tylko szczegóły związane z przystawianiem dziecka do piersi, ale również wyborem odpowiedniego krzesełka do karmienia polecanego przez fizjoterapeutów. Zatem, jak właściwie karmić dziecko?

Jak prawidłowo karmić dziecko? Skuteczne porady

W pewnym momencie przychodzi czas, w którym maluch zaczyna siadać. To jeden z lepszych momentów na wybór dla niego odpowiedniego krzesełka do karmienia polecanego przez fizjoterapeutów. W tym okresie niezwykle ważna jest kwestia siadu z podparciem, by zapewnić maluchowi stabilne ustawienie miednicy, co z kolei wpływa na lepszą stabilizację zarówno tułowia, jak i głowy. Dzięki temu dziecko może swobodnie przełykać pokarm, a także go przeżuwać. Odpowiednie krzesełko do karmienia zapewnia również bezpieczeństwo potomka, chroniąc go przed zachłyśnięciem.

Prawidłowa pozycja dziecka w krzesełku

W celu zapewnienia optymalnej pozycji dziecka w krzesełku, warto pamiętać, by siedziało ono prosto, ani nie opadało do przodu, do tyłu, bądź na boki. W tej sytuacji należy zainwestować w dobrej jakości krzesełko do karmienia polecane przez fizjoterapeutów. Taki produkt pozwoli na komfortowe i bezpieczne sadzanie malucha, co jest szczególnie ważne dla ochrony jego zdrowia, a nawet życia. Wysokogatunkowy mebel będzie odznaczał się możliwością swobodnej regulacji, wytrzymałością oraz odpornością na uszkodzenia, dzięki czemu sprawnie posłuży kolejnym potomkom przez długi czas.

Wyprostowana postawa w krzesełku do karmienia jest bezpieczna pod kątem potencjalnego zachłyśnięcia, a także umożliwia właściwe żucie oraz połykanie pokarmu. Ułatwia również sprawne manipulowanie rękami w trakcie posiłku, co zwiększa komfort malucha. Głowa oraz szyja powinny znajdować się w przedłużeniu tułowia, natomiast barki nie powinny być zbyt wysoko uniesione. Warto pamiętać również o tym, by miednica była ustawiona w pozycji pośredniej – bez nadmiernego przechylania do przodu i do tyłu, stawy biodrowe powinny być ugięte pod kątem prostym, natomiast stopy oparte na podnóżku.

Krzesełko do karmienia polecane przez fizjoterapeutów – dlaczego warto?

Dobre krzesełko to takie, które zostało wyposażone w podnóżek. To wyjątkowy element, pozwalający na zapewnienie podparcia nie tylko dla stóp, nóg, miednicy, tułowia oraz głowy. Najlepiej, jeśli pomiędzy nóżkami maluszka znajduje się przegroda, która chroni go przed wypadnięciem z krzesełka. Niezwykle istotnym elementem są pasy bezpieczeństwa, jednak warto zaobserwować, czy są one łatwe do odpięcia lub szybkiego przecięcia, w razie ewentualnego zachłyśnięcia. Należy również zwrócić uwagę na możliwość regulacji mebla, ponieważ można dopasować je do dziecka w różnych okresach życia.

Warto także pamiętać, by nie wykorzystywać krzesełka do karmienia nadmiernie często, a jedynie w sytuacji spożywania posiłków przez malucha. To funkcjonalny i przydatny mebel, jednak nie należy sadzać w nim dziecka w każdym momencie, w którym rodzic zapragnie zapanować nad jego wybrykami.