Coraz większe zanieczyszczenia, odczuwalne ocieplenie klimatu oraz stały wzrost kosztów energii sprawiają, że wielu przedsiębiorców szuka rozwiązań umożliwiających obniżenie kosztów wykorzystywania energii elektrycznej. W takim wypadku przydatne są świadectwa efektywności energetycznej, czyli tzw. białe certyfikaty, którymi można obracać na wolnym rynku oraz na Towarowej Giełdzie Energii.
Biały Certyfikat – co to jest?
Jest to świadectwo efektywności energetycznej, dzięki któremu można pozyskać dodatkowe środki na przeprowadzenie modernizacji, co wpływa na oszczędność energii i efektywność jej wykorzystania. Biały certyfikat jest wydawany przez Urząd Regulacji Energetyki, aby go uzyskać, trzeba złożyć odpowiedni wniosek, jest on częścią prawa majątkowego. Obowiązek posiadania białego certyfikatu jest określony w ustawie z 2016 roku, która nakłada na przedsiębiorstwa sprzedające energię oraz paliwo taki przymus.
W jaki sposób można uzyskać biały certyfikat, czyli świadectwo efektywności energetycznej? Warunkiem przyznania jest zaplanowanie inwestycji, w której konsekwencji roczna oszczędność energii finalnej wyniesie przynajmniej 10 ton oleju ekwiwalentnego. Plany inwestycji są weryfikowane podczas audytu energetycznego, a raport z jego przebiegu należy dołączyć do wniosku składanego do Urzędu Regulacji Energetyki. Jeśli wszystkie wymagania zrealizujesz i dokładnie przeprowadzisz, będziesz miał bardzo duże szanse na uzyskanie białego certyfikatu. Pomoc w realizowaniu takich inwestycji oferowana jest przez wyspecjalizowane firmy, dlatego warto skorzystać z ich pomocy.
Kto może starać się o biały certyfikat?
W celu ubiegania się o biały certyfikat powinieneś zaplanować takie działania w firmie, które umożliwią redukcję zużycia energetycznego. Wniosek można złożyć jedynie wówczas, kiedy dotyczy on niezrealizowanego projektu. Biały certyfikat potwierdza wielkość planowanych ograniczeń w zużyciu energii. Może go wydać prezes Urzędu Regulacji Energetyki na wniosek określonego podmiotu zajmującego się przedsięwzięciem lub jego upoważnionego przedstawiciela. Przed złożeniem wniosku powinien być przeprowadzony audyt energetyczny, który dokładnie analizuje dokładne zużycie energii w budynku. Raport z przeprowadzonego audytu energetycznego dokładnie określa straty energii i proponuje możliwe rozwiązania, które można zastosować, aby tych strat było mniej. Biały certyfikat powinien zainteresować głównie producentów i firmy, które planują wykorzystanie ich w celu poprawy oferowanych produktów.
Biały certyfikat może być przyznany na takie działania, jak:
- ocieplenie budynku,
- wymiana stolarki drzwiowej i okiennej,
- przeprowadzenie modernizacji lub wymiany izolacji termicznej w rurociągach, piecach albo na liniach technologicznych,
- unowocześnienie instalacji sprężonego powietrza,
- przebudowa opraw i źródeł światła,
- modyfikacja i wymiana silników, napędów i układów kierowniczych,
- projekt inwestycyjny w postaci paneli fotowoltaicznych.
Kiedy inwestycja jest już zakończona, zostaje przeprowadzany kolejny audyt energetyczny, aby zweryfikować ilość zaoszczędzonej energii. Biały certyfikat w ciągu miesiąca jest w prawo majątkowe, może być on sprzedany na Towarowej giełdzie Energii.
Biały certyfikat – cena i korzyści
Zastanawiając się, ile kosztuje biały certyfikat, trzeba wiedzieć, że jego cena rośnie o określoną wartość, jest to zdefiniowane specjalną ustawą, wzrost wynosi 5% w skali roku. W bieżącym roku biały certyfikat cena to 1914 zł. Biały certyfikat jest przedmiotem obrotu nie tylko w Polsce, ale także we Francji i Włoszech.
Biały certyfikat może być wyjątkowo korzystny dla Twojej firmy, prowadzenie inwestycji, które mają na celu zmniejszenie zużycia energetycznego i tak jest korzystne dla każdego przedsiębiorstwa, ponieważ generuje niższe rachunki za energię elektryczną, uzyskanie białego certyfikatu pozwala na zwiększenie tych korzyści w postaci dodatkowych dochodów. Zyski dla firmy są niewątpliwie duże.