Jak wybrać karnisz do salonu?

okno

Jednym z najważniejszych elementów dekoracji okiennej są odpowiednio dobrane karnisze oraz umieszczone na nich firany, zasłony czy rolety rzymskie. Ich najważniejszym zadaniem jest stworzenie efektownej oraz estetycznej ramy dla wieszanych tkanin. Odpowiednio dobrane są w stanie całkowicie odmienić wygląd salonu, dodając mu przytulności, ekskluzywności lub całkiem przeciwnie nowoczesnego wyglądu.

Na co zwrócić uwagę wybierając karnisz do salonu?

Decydując się na zakup karnisza, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które znacznie ułatwią podejmowanie decyzji zakupowych oraz zaoszczędzą sporą ilość czasu. Jeśli zastanawiasz się, jaki karnisz wybrać do salonu warto wziąć pod uwagę styl wnętrza, w którym zostało ono urządzone. W salonach urządzonych w stylu nowoczesnym oraz industrialnym dobrym rozwiązaniem będzie decyzja o zamocowaniu karnisza wykonanego z metalu, a także ponadczasowe szyny wykonane z tworzyw sztucznych. Karnisz w tym przypadku warto dopasować do ogólnej kolorystyki pokoju, lub wręcz przeciwnie wybrać taki kolor, który będzie kontrastował z innymi dodatkami i przyciągał wzrok wszystkich gości. W przypadku salonów urządzonych w stylu klasycznym warto postawić na karnisze wykonane z drewna. Materiał ten będzie świetnie prezentował się także we wnętrzach urządzonych w stylu vintage, salonach rustykalnych oraz tych w stylu skandynawskim.

Wiele osób zastanawia się jak kupić karnisz, aby idealnie pasował do otworu okiennego oraz nie zdominował swoim wyglądem wnętrza. W tym przypadku ważne jest dokładne zmierzenie otworu okiennego, przy czym długość rury karnisza powinna być maksymalnie o 40 cm szersza niż cały otwór okna. Najlepiej będą prezentowały się te karnisze, których każda ze stron będzie wystawała poza ramy okna o około 20 centymetrów.

Karnisz jaki wybrać – metalowy, drewniany a może plastikowy?

Współczesne karnisze dostępne są w wielu modelach, kolorach oraz formach. Przy wyborze odpowiedniego karnisza do salonu duże znaczenie będzie miał materiał, z którego karnisz do salonu jest wykonany. Do najbardziej popularnych zaliczyć należy:

– karnisze metalowe,

– karnisze drewniane,

– karnisze oraz szyny wykonane z tworzyw sztucznych.

Największy wybór spośród form oraz kolorów oferują karnisze metalowe. Ich największą zaletą jest ich wytrzymałość, która daje możliwość zawieszenia kilku kompletów zasłon, nawet tych najbardziej masywnych. Z uwagi na możliwość łączenia ze sobą poszczególnych elementów, sprawdzą się w przypadku dużych okien, tworząc jednolitą i spójną oprawę. Osobom, które nie zamierzają montować karnisza na stałe z pewnością spodoba się stalowy karnisz rozporowy, który daje możliwość montażu bez użycia specjalistycznych narzędzi. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku większości wymiarów okien.

Karnisze drewniane będą wyglądały efektownie w dużych i przestronnych salonach. Są bardzo ciche w użytkowaniu i wyglądają ponadczasowo. Warto je dopasowywać kolorem do odcieni i faktury mebli, podłogi oraz drzwi. Co ważne, w przypadku mniejszych pomieszczeń, zastosowanie karniszy drewnianych może je optycznie pomniejszać. Jeśli zastanawiasz się, jaki karnisz wybrać do salonu, tak aby odznaczał się swoim wyglądem, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie szyn sufitowych wykonanych z PCV. Nowoczesne oraz stosunkowo tanie szyny sufitowe coraz częściej stosowane w nowoczesnych pomieszczeniach z dużym powodzeniem zastępują tradycyjne karnisze okienne. Większość osób ceni nie także ze względu na łatwość montażu, duży wybór kolorów oraz dużą wytrzymałość.

Karnisz do salonu powinien odpowiadać potrzebom domowników. W przypadku chęci wieszania więcej niż jednej warstwy materiału warto zdecydować się na karnisze podwójne, a nawet potrójne. Zwolennicy tylko firan w oknach lub wyłącznie rolet rzymskich będą zadowoleni z karniszy pojedynczych, bowiem w ich przypadku drugi drążek będzie zwyczajnie niepotrzebny. Wybierając karnisz do salonu, warto kierować się nie tylko jego estetyką, ale także wytrzymałością, sposobem montażu oraz funkcjonalnością.