Ogrzewanie mieszkań na przestrzeni ostatnich lat przeżywa sporą rewolucję – coraz bardziej zredukowane zostają opcje, które zanieczyszczają środowisko. Różnego rodzaju piece zastępują rozwiązania, które dbają o naturę. Jednym z nich są pompy ciepła pozwalające na wykorzystywanie prawie wyłącznie energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Dlaczego warto na nie postawić?
Pompa ciepła – czym jest i jak działa?
Na początku warto wiedzieć, czym tak naprawdę jest pompa ciepła. To urządzenie, które najczęściej występuje w wersji wykorzystującej energię znajdującą się w powietrzu, choć istnieją też opcje gruntowe.
Warto wiedzieć, że to w pewnym sensie tylko jedna z trzech części całego systemu ogrzewania, znajdująca się pośrodku łańcucha. Na początku potrzebne jest źródło, a na końcu znajduje się system grzewczy mieszkania. Pompa powietrza ma za zadanie przetworzyć energię naturalną na taką, która będzie możliwa do użycia do ogrzania pomieszczeń i wody użytkowej. Jak to robi?
Na zewnątrz znajduje się wentylator wciągający powietrze. Zawierając pewien poziom ciepła, przechodzi ono do systemu pompy, w której znajduje się czynnik chłodniczy – najczęściej pod postacią roztworu azotu. To właśnie on jest tutaj kluczem do pracy całej pompy. Ma pewną interesującą właściwość – potrafi parować w bardzo niskich temperaturach. Właśnie dlatego może przekazywać energię z nawet bardzo chłodnego powietrza.
Parując, czynnik chłodniczy przechodzi przez sprężarkę, która zwiększa jego ciśnienie. Następnie zmienia swój stan skupienia, dochodząc do skraplacza. W ten sposób oddaje energię, która przechodzi do systemu grzewczego. Następnie proces się powtarza, gdy tylko odpowiedni zawór na nowo zmniejszy ciśnienie czynnika.
Jakie zalety ma montaż pompy ciepła? Łódź
Rozwiązanie to ma wiele pozytywów, które sprawiają, że warto w nie zainwestować. Jakie zalety są kluczowe?
- Prostota montażu – montaż pompy ciepła w Łodzi bądź innych miastach jest coraz szybszy i prostszy. Warto jednak pamiętać, że należy zlecić to odpowiedniemu serwisowi, aby mieć pewność dokładności instalacji.
- Oszczędność czasu – pompy działają automatycznie i bardzo rzadko dochodzi do jakichkolwiek problemów, przez co zwykle nie trzeba o nich wcale myśleć – koniec z dorzucaniem węgla czy drewna.
- Dbałość o środowisko – dobre pompy ciepła potrafią pobierać energię w aż 80% z natury, nie produkując przy tym żadnych bezpośrednich spalin i odpadów.
- Energooszczędność – większość energii, którą wykorzystuje pompa ciepła, jest w pełni odnawialna. W ten sposób koszty instalacji bardzo szybko się zwracają w postaci niższych rachunków.
- Wygoda – kontrola pompy i temperatury powietrza oraz wody w mieszkaniu jest najczęściej przeprowadzana kilkoma kliknięciami w smartfonie. Specjalnie aplikacje pozwalają nawet na zdalny serwis, oszczędzając czas i pieniądze.
Nietrudno zauważyć, że jest to świetne rozwiązanie grzewcze. Warto jednak pamiętać, że pompy ciepła z montażem w Łodzi powinny zostać zapewnione wyłącznie przez doświadczonych specjalistów.