Jak działa akumulator w samochodzie i jak o niego dbać?

akumulator

Wraz z rozwojem technologii akumulatory w naszych samochodach stają się coraz lepsze. Jest to szczególnie widoczne w pojazdach hybrydowych i elektrycznych, gdzie akumulatory zapewniają dłuższą żywotność. Niemniej jednak akumulator w aucie to coś, bez czego nigdzie nie pojedziemy naszym czterokołowcem. Dlatego warto odpowiednio o niego dbać i stosować sprawdzone rozwiązania, które sprawią, że jego żywotność będzie naprawdę długa. Wymianę akumulatora należy rozważyć po 4-5 latach w tym celu możemy wybrać sklep z akumulatorami w Poznaniu, który oferuje szeroką ofertę dla każdej kieszeni. Wybierając sklep z akumulatorami w Poznaniu, zwróć uwagę na jego asortyment. Zawsze najlepiej wybrać sprawdzoną markę, która istnieje na rynku od wielu lat. Jeśli podczas procesu selekcji będziemy mieć jakiekolwiek wątpliwości, zawsze możemy poprosić o radę lub rekomendację naszych przyjaciół lub krewnych, którzy sami już potrzebowali takich usług. 

Jak działa akumulator w samochodzie? 

Akumulator samochodowy zasila silnik pojazdu i umożliwia jego uruchomienie. Dostarcza również energię elektryczną do świateł, radia, zapłonu i innych komponentów. Po włączeniu zapłonu akumulator przesyła napięcie przez rozrusznik, który obraca silnik. Gdy silnik pracuje, alternator ładuje akumulator i zapewnia pojazdowi wystarczającą ilość energii elektrycznej podczas jazdy. Regulator napięcia kontroluje ilość energii elektrycznej wytwarzanej przez alternator, aby zapewnić wystarczającą moc dla wszystkich systemów elektrycznych w samochodzie, ale nie za bardzo, aby przeciążyć system  Jeśli bateria nie zapewnia wystarczającej mocy elektrycznej, może wystąpić jedna lub więcej z następujących sytuacji:

  • Zgrzytanie lub stukanie podczas próby uruchomienia silnika pojazdu
  • Podświetlana kontrolka check engine
  • Lampka ostrzegawcza na desce rozdzielczej (np. czerwony symbol baterii)
  • Twój pojazd nie uruchamia się całkowicie – w tym przypadku jest konieczna wymiana. Sklep z akumulatorami Poznań 

Jak dbać o akumulator w samochodzie?

Żywotność akumulatora samochodowego wynosi zwykle około trzech do czterech lat. Akumulatory samochodowe nie są szczególnie drogie, ale mimo wszystko warto o nie zadbać, aby nie trzeba było ich szybko wymieniać. Rozładowany akumulator nie pozwoli na uruchomienie silnika – to nieprzyjemne doświadczenie i może się przydarzyć każdemu. Aby uniknąć takich sytuacji, zapoznaj się z poniższymi zaleceniami dotyczącymi dbania o akumulator i pamiętaj o kilku podstawowych zasadach użytkowania go w samochodzie. 

  • Najważniejszym elementem w prawidłowym funkcjonowaniu akumulatora jest jego elektrolit. Dlatego niezbędne jest niezawodne utrzymanie poziomu elektrolitu, jednak należy pamiętać, że należy to robić tylko przy użyciu wody destylowanej. Powodem tego jest fakt, że woda z kranu zawiera różne zanieczyszczenia, zwłaszcza jony wapnia i magnezu, które mogą znacznie zmniejszyć pojemność akumulatora, a nawet spowodować jego awarię.
  • Gdy samochód nie będzie długo używany, odłącz akumulator i umieść go w miejscu o niskiej temperaturze. W ten sposób bateria będzie zachowana przez długi czas.
  • Przechowuj pojazd w chłodnym miejscu, aby zmniejszyć parowanie w akumulatorze. Jeśli to możliwe, przechowuj pojazd w garażu lub zacienionym miejscu, zamiast na zewnątrz w bezpośrednim świetle słonecznym.
  • Wyczyść korozję z kabli i zacisków co najmniej raz w roku. Jeśli zauważysz korozję na zaciskach akumulatora samochodowego, użyj mieszanki sody oczyszczonej i wody, aby je wyczyścić.