Higiena i bezpieczeństwo w przedszkolu

Małe dzieci poznają świat wszystkimi swoimi zmysłami. Jest to całkowicie normalne, że mali ludzie są tak bardzo ciekawi otoczenia. Wszystkiego muszą dotknąć i spróbować. Lubią dzielić się jedzeniem z innymi dziećmi i nie dotyczą ich żadne bariery przestrzeni osobistej. Dzieci uwielbiają się brudzić i ani trochę im to nie przeszkadza. Powszechnie mówi się, że brudne dziecko, to szczęśliwe dziecko. Rzeczywiście, być może coś w tym jest, ale nie oznacza to, że dorośli mogą całkowicie zaniedbać higienę maluchów. Od najmłodszych lat powinno się je edukować na temat zdrowia, higieny i bezpieczeństwa.

Higiena i bezpieczeństwo w przedszkolu?

Przestrzeganie zasad higieny i bezpieczeństwa w przedszkolach jest jednym z priorytetów prowadzenia takiej placówki. O zagrożeniach płynących z nieprzestrzegania zasad czystości z pewnością dobitnie dowiadują się nowi pracownicy placówki przedszkolnej, którzy są wyjątkowo podatni i nieuodpornieni na działanie niektórych czynników chorobotwórczych. Wielu pedagogów, którzy rozpoczynają pracę w przedszkolu, skarży się na częste infekcje bakteryjne i wirusowe. Niestety, poziom higieny w placówkach edukacyjnych dla najmłodszych bywa bardzo różny.

Jesteś jedną z tych osób, które planują zacząć pracę w przedszkolu? A może Twoje dziecko właśnie dołącza do przedszkolnej grupy? Bez względu na to, czy jesteś pedagogiem czy rodzicem, musisz pamiętać, że nauczenie najmłodszych przestrzegania zasad higieny i bezpieczeństwa to bezsprzeczny priorytet. Od tego zależy nie tylko zdrowie Twojego dziecka, ale także zdrowie innych dzieci, pracowników przedszkola oraz Twoich i ich najbliższych.

Jak uczyć higieny najmłodszych?

Nauka przestrzegania zasad higieny przez najmłodszych jest nie lada wyzwaniem. Z pewnością będziesz musiał poznać pewne techniki i triki, które pomogą Ci zaszczepić w dziecku poczucie obowiązków związanych z przestrzeganiem higieny osobistej. W żadnym wypadku nie należy straszyć dzieci chorobami, które mogą powstać wskutek braku mycia się. Oczywiście, dzieci należy uświadamiać, że nieprzestrzeganie kilku ważnych zasad może być niekorzystne dla zdrowia ich najbliższych i ich samych, ale należy to robić w możliwie jak najdelikatniejszy sposób.

W jaki sposób dzieci uczą się nowych nawyków? Najszybciej przez zabawę. Maluchy powinny wiedzieć, że przestrzeganie zasad higieny jest obowiązkiem, ale nie takim, który wykonuje się ze łzami w oczach. Najważniejsze to znaleźć sposób, który pomoże przekonać dziecko, że mycie zębów i rąk może być ciekawym zajęciem.

Jakie rozwiązania pomogą zachować higienę w przedszkolu?

Higiena w przedszkolu jest najważniejszą kwestią w prowadzeniu tego typu placówki. Nietrudno sobie wyobrazić, co się dzieje, gdy dzieci i opiekunowie wskutek zaniedbania zasad higieny i bezpieczeństwa, zaczynają chorować w tym samym czasie. Do dziś wiele placówek przedszkolnych zmaga się na przykład z problemem wszawicy, co często kończy się tym, że każde dziecko, pracownik oraz sam budynek muszą przejść specjalną dezynfekcję.

Świetnym rozwiązaniem może okazać się lampa bakteriobójcza do przedszkola, dostępna na stronie https://dezynfekcjaswiatlem.pl/dezynfekcja-szkol-i-przedszkoli/. Jest to urządzenie, które emituje promieniowanie ultrafioletowe typu C. Takie promieniowanie dezaktywuje działanie wirusów i chorobotwórczych drobnoustrojów i zapobiega ich rozprzestrzenianiu się. W obecnych czasach takie urządzenie powinno stanowić standardowe wyposażenie każdej placówki edukacyjnej.

Czym skutkuje brak higieny w przedszkolu?

Zaniedbanie zasad higieny i bezpieczeństwa w placówkach edukacyjnych dla najmłodszych jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego. Warto pamiętać o tym, że o ile dzieci mają wyższą odporność na działanie niektórych drobnoustrojów, o tyle ich rodzice i opiekunowie mogą dużo poważniej przechodzić różnego rodzaju infekcje. Brak powszechnej higieny w przedszkolu może skutkować poważnymi zakłóceniami w pracy placówki. Wybuch pandemii koronawirusa jest świetnym przykładem na to, jak ważne jest przestrzeganie zasad sanitarnych i prawidłowe dbanie o zdrowie własne i osób, które znajdują się w naszym otoczeniu.