Jak uszczelnić kabinę prysznicową?

prysznic

Posiadanie kabiny prysznicowej wiąże się z wieloma korzyściami – przede wszystkim należy do nich szybka kąpiel. Prócz tego, zajmuje mniej miejsca w łazience oraz jest dużo bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, niż wymagająca większej ilości wody wanna. Jednak prócz ewidentnych zalet korzystania z kabiny prysznicowej należy brać pod uwagę również jej dokładną pielęgnację. Brodzik wskutek licznych łączeń i uszczelnień jest dużo bardziej narażony na gromadzenie się zabrudzeń czy pleśni. Te czynniki nierzadko powodują korozję uszczelek i silikonu, co w efekcie skutkuje przeciekaniem wody podczas zażywania kąpieli. Prócz nieestetycznych zabrudzeń w kabinie grzyby i narośle nagromadzone w trudno dostępnych miejscach mogą również powodować liczne problemy zdrowotne, na przykład alergie. Jak tego uniknąć? Czym uszczelnić kabinę prysznicową, by skutecznie uniemożliwić przeciekanie wody? Tego dowiesz się w poniższym artykule!

Uszczelnianie kabin prysznicowych – zrób to sam!

Jak wiesz, niewłaściwie uszczelniona kabina powoduje przeciekanie wody, ale i namnażanie się bakterii w trudno dostępnych miejscach. Często niemożliwe jest wówczas usunięcie grzybów różnymi detergentami czy środkami grzybobójczymi, a jedyne rozwiązanie stanowi ponowne uszczelnienie kabiny. By tego uniknąć, podczas remontu łazienki, w tym montażu kabiny warto więcej czasu poświęcić na dokładne uszczelnienie jej – z pewnością zabieg ten zaoszczędzi pracy i nerwów w przyszłości.

Nieważne jednak, czy zamierzasz zabrać się za uszczelnianie nowej kabiny, którą dopiero montujesz w swojej łazience czy pozbywasz się starych zabezpieczeń i planujesz ponowną impregnację brodzika. Za pomocą dwóch środków – silikonu lub uszczelek dokładnie uszczelnisz swoją kabinę bez pomocy fachowca.

 

Jak uszczelnić kabinę prysznicową z brodzikiem za pomocą silikonu?

Jak uszczelnić kabinę prysznicową? Jedną z popularniejszych metod jest nakładanie silikonu sanitarnego. To produkt, który cechuje się wysoką odporność na wilgoć, detergenty i temperaturę. Z tego względu idealnie nadaje się do zabezpieczania oraz zapobiegania przeciekania miejsc, gdzie gromadzi się woda. Środek ten jest również nierzadko używany do estetycznego fugowania czy wypełniania przerw między kafelkami i płytkami. Prócz właściwości wodoodpornych silikon sanitarny wyróżnia się dodatkowo szybkim czasem wysychania oraz łatwością w obsłudze dzięki dołączonemu do niego pistoletowi. Ważne jest, by przy zakupie tego materiału uszczelniającego zwrócić uwagę na jego właściwości bakterio- i grzybobójcze, choć teraz już prawie wszystkie silikony posiadają tę funkcję. Pozwoli to na zapobieganie rozwojowi mikroorganizmów w Twojej łazience. Środek można znaleźć nie tylko w białym czy bezbarwnym odcieniu, ale i w wielu różnych odcieniach – dzięki temu można dostosować produkt pod własne upodobania. Silikon polecany jest szczególnie osobom, które nie mają wprawy w pracach budowlanych, ponieważ jego aplikacja przebiega wyjątkowo prosto i szybko.

Uszczelki do kabin prysznicowych

Jeśli planujesz uszczelnić swoją starą kabinę, pierwszym i podstawowym krokiem, jaki powinieneś wykonać, jest uprzednie pozbycie się resztek zabezpieczeń, np. starych powłok silikonowych. Najwygodniej to zrobić za pomocą rozpuszczalnika lub małego nożyka. Po dokładnym usunięciu materiałów należy to miejsce dokładnie wyczyścić, a następnie odtłuścić. Wówczas można przystąpić do ponownego uszczelniania.

Kolejny sposób na szybkie i skuteczne uszczelnienie stanowi użycie uszczelek do kabin prysznicowych. Sposób ten wcale nie jest trudny – wręcz przeciwnie, wystarczy jedynie przygotować uszczelki w odpowiednim rozmiarze i kolorze, a także ewentualnie nożyk do tapet będący odpowiednią pomocą przy wycinaniu ich. Większość modeli jest samoprzylepnych, co zdecydowanie ułatwia proces zabezpieczania kabiny przed przeciekaniem. Uszczelki do kabin w przeciwieństwie do silikonu nie tracą szybko swojego koloru, a ich wymiana możliwa jest dopiero wtedy, kiedy ulegną zniekształceniu czy odgięciu.