Jak dobrać części do ciągnika rolniczego?

traktor

Prowadzenie własnej działalności rolniczej to niezwykle odpowiedzialne zadanie, które wiąże się z koniecznością zadbania o wiele ważnych spraw, a także z posiadaniem odpowiedniego sprzętu. Bardzo istotną rolę, niezależnie od rodzaju i profilu gospodarstwa rolnego, odgrywają ciągniki. Pojazdy te są przystosowane do wykonywania ciężkich prac polowych, a także transportowych. Charakteryzują się wysoką mocą silników i pomimo niskiej prędkości, są w stanie radzić sobie z nawet dużymi ciężarami, a także przeciążeniami. Oczywiście do prawidłowego i niezawodnego działania ciągników konieczne jest ich regularne serwisowanie, a także naprawy bieżące, itp. W tym celu istotne jest zadbanie o wysokiej jakości części do ciągników rolniczych. Okazuje się, że każdy rolnik ma wiele dostępnych opcji.

Części używane do ciągników rolniczych – najważniejsze informacje

Na polskim rynku wielu prywatnych właścicieli oraz szerokie grono stacji demontażu czy też sklepów, posiada w swoich ofertach używane części. Jest to świetne rozwiązanie w przypadku poszukiwania komponentów do starszych pojazdów. Innymi słowy szukając części do ciągnika T25 oraz innych starszych modeli, trudno będzie trafić na nowe, oryginalne komponenty. Oczywiście istnieją pewne warsztaty korzystające z tokarek, frezarek i innych urządzeń tego typu do tworzenia takich części na zamówienie, jednak proces ten potrafi być bardzo kosztowny. Używane części mogą więc być jedyną opcją na zdobycie rzadkich komponentów, które już nie są produkowane. Oczywiście kupując takie części, należy upewnić się co do ich stanu. Spore grono porządnych sklepów posiada w swoich ofertach elementy, które przeszły proces regeneracji i są w stanie funkcjonować niezawodnie przez długi czas.

Nowe części do ciągników rolniczych – dostępne opcje

Oczywiście serwisując albo naprawiając ciągniki rolnicze, możliwe jest też korzystanie z nowych części. Takie rozwiązania mogą, ale nie muszą charakteryzować się wysoką jakością oraz niezawodnym działaniem przez długi czas. Warto pamiętać, że klienci zainteresowani nowymi częściami mają do wyboru kilka opcji przedstawionych poniżej:

  • Niedrogie części zamienne od mało znanych firm – jest to chyba najgorsze z możliwych rozwiązań. Takie części do ciągników rolniczych pochodzą z niepewnych źródeł, do grona których można zaliczyć chińskie fabryki kładące nacisk na ilość, a nie na jakość wytwarzanych komponentów. Niektórzy właściciele ciągników chcą zaoszczędzić na naprawie i sięgają po takie elementy. Po krótkim czasie użytkowania pojazdu ulegają one ponownej awarii i po raz kolejny trzeba kupować części oraz płacić mechanikom za usługę. Oszczędność jest więc w tym przypadku tylko pozorna. O wiele lepszym wyborem są więc markowe części używane opatrzone certyfikatem potwierdzającym skuteczną regenerację.
  • Części zamienne znanych marek – oczywiście na polskim i międzynarodowym rynku działają również firmy specjalizujące się w produkcji części zamiennych, jednak w przeciwieństwie do swoich chińskich odpowiedników, stosują one innowacyjne oraz bardzo precyzyjne metody produkcji. Dzięki temu części takie nie odbiegają praktycznie pod żadnym względem od jakości komponentów nowych, ale oryginalnych. Znalezienie renomowanych marek części alternatywnych jest na szczęście dość łatwym zadaniem. Poleca się ich stosowanie szczególnie w sytuacji, gdy ciągnik nie jest już nowy oraz nie jest objęty gwarancją. Pomimo wysokiej jakości, nieoryginalne części mogą bowiem sprawić, że gwarancja utraci swoją ważność.
  • Oryginalne i nowe części do ciągników rolniczych – w tym przypadku mamy do czynienia z produktami nowymi, które są dedykowane do konkretnych marek oraz modeli ciągników rolniczych. Takie komponenty charakteryzują się wysoką jakością, trwałością oraz niezawodnym działaniem przez długi czas. Z racji, że są to części oferowane przez producentów ciągników lub autoryzowane firmy, ich montaż nie naruszy w żaden sposób gwarancji, więc można je wykorzystywać w czasie serwisowania oraz naprawiania nowych pojazdów rolniczych.