Jak przygotować się do wizyty u psychologa?

psycholog

Jak przygotować się do wizyty u psychologa? Nie ma co zaprzeczać, że takie sytuacje nie mają miejsca, ponieważ statystyki jawnie pokazują, iż coraz większa liczba osób korzysta z pomocy takich specjalistów. Wśród powodów można wymienić m.in. narastającą ilość stresu. Dobrze, że ktoś odważy się prosić o pomoc, a nie szuka innych, niekorzystnych rozwiązań dla siebie. Tylko że wizyta w takim miejscu, jak poradnia psychologiczna może stresować. Jak więc przygotować się do takiej właśnie wizyty?

Konsultacje psychologiczne

Niby niewinne, ale potrafią napędzić stracha. Poniekąd wynika to z tego, że ludzie boją się, iż zostaną wyśmiani. Tylko że psycholog w Łomiankach jest taką osobą, która ma pomóc, a nie śmiać się z kogoś. To osoba, która ma udzielić fachowego wsparcia, pomocy, dając poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Przygotowanie do pierwszej wizyty powinno polegać sobie na uświadomieniu, że każdy robi coś dla siebie. Coś dobrego, co ma pomóc w odzyskaniu poczucia bezpieczeństwa. Trzeba w końcu uświadomić sobie, że lekarz-psycholog to ten dobry, a nie ten zły. Z jego strony nie będzie można odczuć żądnej pogardy, czy czegoś w tym stylu. Wręcz przeciwnie – u dobrego psychologa zawsze będzie można spotkać się z miłą i przyjemną atmosferą.

Porady dla każdego

Jak przygotować się do rozmowy z psychologiem? Zachowując spokój. Może podczas pierwszej wizyty będzie się trudno przełamać, ale oni są do tego przyzwyczajeni. Będzie ciężko się przełamać, opowiadając o swoich problemach. Z drugiej jednak strony warto uświadomić sobie to, że po coś się tam przyszło. Po porady, które psycholog ma dla każdego. Podczas pierwszego spotkania – owych konsultacji psychologicznych – specjalista rozpozna z kim ma do czynienia i co mu tak naprawdę dolega. To właśnie na podstawie tej wizyty podejmie decyzję odnośnie tego, czy potrzebna jest długofalowa terapia, czy też jednorazowe spotkanie.

Pytania od psychologa

Jak przygotować się do terapii? Uświadamiając sobie, że będzie on zadawał pewne pytania. Nie będzie to żaden rodzaj ingerencji w życie osobiste, czy cokolwiek. Tylko że bez tych pytań psycholog nie będzie w stanie nikomu pomóc. Z jakimi pytaniami można się spotkać? Oto ich lista:

  • od kiedy trwa problem?
  • z jakimi objawami ma się do czynienia?
  • co działo się, zanim omawiany problem zaczął się wzmagać?
  • skutki wystąpienia problemu?
  • aktualna sytuacja życiowa?
  • jak radzisz sobie z objawami?
  • czy kiedykolwiek – np. kilka lat wcześniej – taka sytuacja również miała miejsce?

Można również spodziewać się pytań o dzieciństwo. Okazuje się bowiem, że wiele problemów rodzi się właśnie wtedy, kiedy to człowiek był mały i nie do końca był świadom tego, jak radzić sobie z sytuacją życiową. Nie ma się co bać. Chociaż i tak stres nie zginie przed pierwszą wizytą u psychologa, to i tak trzeba wciąż pamiętać, że robi się to dla swojego własnego dobra. Po to, aby w końcu móc odzyskać radość życia. W tym pomoże naprawdę dobry i starannie wybrany psycholog, jakich na szczęście, w obecnych czasach, nie brakuje.