Jak wybrać listwy przypodłogowe?

podłoga

Listwy przypodłogowe to bardzo ważny element wykończenia pomieszczenia, dzięki któremu można w prosty i szybki sposób odmienić wnętrze. Dobrze dobrane podkreślą jego charakter, ale źle dopasowane będą wprowadzać dysharmonię. Listwy te można znaleźć w każdym markecie budowlanym oraz salonie sprzedaży podłóg. Różnią się one od siebie nie tylko kolorem, ale także materiałem, z jakiego są wykonane, kształtem i wysokością, a także możliwością zastosowania w różnych pomieszczeniach. Interesują Cię listwy przypodłogowe? Jakie będą najlepsze do Twojego domu? Warto przemyśleć własne potrzeby oraz różne efekty aranżacyjne przed zakupem, bo chociaż wymiana samych listew nie jest bardzo kłopotliwa, to jednak potrafią one pochłonąć znaczną część budżetu remontowego. Poniższy poradnik na pewno pomoże Ci w określeniu, jakie listwy przypodłogowe wybrać do każdego pomieszczenia.

Listwy przypodłogowe – jakie wybrać?

To zależy jakim budżetem dysponujesz. Najkorzystniejsze cenowo są wciąż bardzo popularne listwy z materiału PCV. Te wykonane z MDF, czyli odpowiednio przygotowanej płyty pilśniowej, będą już droższe. Jakie listwy przypodłogowe są najdroższe? Najwyższą cenę osiąga sztukateria wykonana z drewna, kupiona lub zrobiona na zamówienie przez stolarza oraz wyprodukowana z pianki poliuretanowej.

Innym kryterium, które należy rozważyć przed wyborem listew przypodłogowych, jest możliwość ich zastosowania. Produkty wykonane z PCV będą się nadawać na ściany, które nie są idealnie proste – dzięki swojej elastyczności dopasują się do nierówności powierzchni. Z powodzeniem można je zastosować nawet w pomieszczeniach wilgotnych, nie ulegają one grzybom lub pleśni i można je zamontować za pomocą wkrętów. Będą się nadawały także do pomieszczeń, gdzie chcemy odświeżyć aranżację, ale dopuszczamy możliwość jej zmiany w niedalekiej przyszłości. Także listwy poliuretanowe są bardzo odporne na wilgoć oraz atak mikroorganizmów. Są one bardzo wytrzymałe i lekkie oraz odporne na uszkodzenia. Jeśli ściany w pomieszczeniu są proste, a poziom wilgoci w powietrzu nie przekracza normy, można z powodzeniem zastosować listwy MDF lub drewniane.

Listwy przypodłogowe – jakie kolory są najmodniejsze?

Dzięki bogatej ofercie z łatwością dopasujesz kolor listwy do charakteru swojego wnętrza i efektu, jaki chcesz uzyskać. Często producent paneli podłogowych oferuje jednocześnie dopasowane kolorystycznie akcesoria, najczęściej z PCV lub MDF. Dzięki temu nie trzeba się wiele zastanawiać nad właściwym wybarwieniem listwy. Dobrze dopasowana sztukateria w kolorze podłogi będzie atrakcyjnym i klasycznym jej wykończeniem. Jednak od pewnego czasu na popularności zyskują listwy jednobarwne – lakierowane listwy MDF, najczęściej w kolorze białym, ale także czarnym czy szarym. Dopasowuje się je do koloru ościeżnicy lub stolarki okiennej. Biała listwa przypodłogowa led optycznie powiększy pomieszczenie. Z kolei czarna może efektownie rozdzielić dwie jasne powierzchnie – podłogi i ściany. Listwy poliuretanowe to opcja dla wymagających, ponieważ można je pomalować na dowolny kolor np. akrylową farbą ścienną, dzięki czemu stają się one niewidoczne i łatwo można dopasować je do charakteru i aranżacji wnętrza.

Listwa przypodłogowa led – subtelna elegancja każdym domu

Jednym z najnowszych rozwiązań na rynku są listwy przypodłogowe zintegrowane z oświetleniem ledowym. Spełniają one takie same funkcje, jak wymienione wcześniej listwy: maskują szczelinę dylatacyjną oraz chronią ścianę przed uderzeniami lub wilgocią podczas zmywania podłogi. Jednocześnie jest to bardzo atrakcyjny element aranżacyjny, dobrze zastosowany stworzy efekt „wow” nawet w niewielkim pomieszczeniu. Modny design i wysoka jakość wykonania za rozsądną cenę przekonuje coraz więcej klientów, dzięki czemu oferta takich listew na rynku stale się powiększa. Do wyboru są różne kolory lakieru, można je także pomalować samodzielnie na dowolny kolor. Warto więc zadać sobie trochę trudu i znaleźć listwę idealnie dopasowaną do charakteru remontowanego pomieszczenia.