Kuchnia na wymiar – na co zwrócić uwagę?

kuchnia

Podjęcie decyzji o zamówieniu mebli kuchennych na wymiar to sprawdzona strategia pozwalająca uzyskać kuchnię marzeń. W takiej kuchni wszystko możemy zaplanować według własnego upodobania, możemy rozmieścić sprzęty, tak jak chcemy i zorganizować jakże potrzebne miejsce do przechowywania. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę podczas projektowania swojej kuchni? Nie wszystkie kwestie są na starcie takie oczywiste.

Kuchnia na wymiar – na co zwrócić uwagę w kwestii rozmieszczenia podstawowych jej elementów?

Do tych podstawowych elementów należą: lodówka, kuchenka czy też płyta indukcyjna oraz zlewozmywak. I tutaj pojawia się jakże popularna zasada planowania ich rozmieszczenia na wierzchołkach trójkąta równobocznego. Oszacowano, że właśnie takie ich rozmieszczenie w kuchni jest zdecydowanie najwygodniejsze i najlepiej sprawdza się w praktyce. Oczywiście – każda kuchnia jest inna, ma inny wymiar oraz kształt taki, na jaki pozwala projekt mieszkania. Jeśli jednak można w pewien sposób nagiąć tę zasadę – i tak warto zdecydować się na taki właśnie układ i wprowadzić go w życie, gdyż jest to po prostu wygodne.

Meble na wymiar z dużą ilością blatu roboczego

Czasem nie zawsze od razu zdajemy sobie sprawę z tego, jak istotna jest w każdej kuchni przestrzeń robocza, a więc miejsce do przygotowywania potraw. Z tego też względu, projektując meble na wymiar w Nowej Soli czy w każdym innym mieście – zastanówmy się, jak tego blatu uzyskać jak najwięcej. Być może w małej kuchni będzie można zwiększyć jego metraż kosztem mniejszego zlewu, który i tak nie byłby wykorzystany w sytuacji, kiedy planujemy zakup zmywarki. Meble kuchenne na wymiar dają nam spore pole do popisu i możliwość kreatywnego podejścia do tematu. Być może dobrym rozwiązaniem byłoby umieszczenie zlewozmywaka w narożniku, aby zyskać większą przestrzeń roboczą po obu jego stronach. Dodatkowo, najlepiej od razu zastanowić się nad odpowiednim oświetleniem umieszczanym pod szafkami tak, aby dobrze doświetlić sobie blat na całej jego długości.

Sprytne wyposażenie szafek kuchennych

To co znajduje się wewnątrz szafek, jest szalenie istotne, projektując meble kuchenne – na co zwrócić uwagę, aby miejsca do przechowywania naprawdę było sporo? Na pewno na specjalne systemy koszy obrotowych i szuflad wysuwanych, które pozwalają na jak najbardziej efektywne zagospodarowanie mebli w ich wnętrzu. Jeśli będziemy mieć szafki narożne, są one idealnym przykładem miejsca w kuchni, do którego dostęp zazwyczaj jest utrudniony. A przecież można go sobie ułatwić, instalując w szafce narożnikowej wysuwany kosz obrotowy.

Dobrym pomysłem jest też aranżacja nawet niewielkich rozmiarów spiżarki tak, abyśmy mieli miejsce na produkty spożywcze, które kupimy na zapas. W wysokich pomieszczeniach – na przykład w kamienicach – aby zyskać dodatkowe miejsce do przechowywania, meble kuchenne projektuje się w zabudowie aż pod sufit. Specjalne systemy wysięgników w najwyższych szafkach ułatwiają korzystanie z takich szafek na co dzień. Z czasem na pewno docenimy takie inteligentne rozwiązania w naszej kuchni.