Jak skutecznie leczyć boleriozę? Praktyczne wskazówki

kleszcz

Borelioza to wieloukładowa choroba zakaźna, która jest następstwem ugryzienia kleszcza. Przez ugryzienie można zarazić się bakteriami z grupy krętków Borrelia burgdorferi. Borelioza ma kilka innych nazw. Są to choroba z Lyme albo borelioza z Lyme. Czy w Krakowie są dostępne miejsca, w których można leczyć tę chorobę?

Gdzie najczęściej wkłuwa się kleszcz?

W Polsce żyje około 21 gatunków kleszczy. Zakaża głównie kleszcz pospolity. Pije on krew ludzi albo zwierząt wszczepiając się w skórę ofiary z pomocą aparatu kłująco-ssącego. Dzięki takiemu zabiegowi ofiara zazwyczaj nie wyczuwa momentu wbicia się kleszcza. Pasożyty te mają kilka miejsca, w których najczęściej można je znaleźć na ciele. Są to pachy, pośladki, skóra głowy w miejscach, gdzie występują włosy, strona wewnętrzna ramion oraz ud, a także pachwiny. Zakazić się można przez ślinę albo wymioty kleszcza. Do zakażenia dochodzi w czasie od 1 do 2 dób po wbiciu się pasożyta w skórę ofiary. Im szybciej usunie się kleszcza, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że zostaniemy zarażeni boreliozą.

Borelioza – objawy

Pierwszym z objawów boreliozy jest rumień wędrujący. Powstaje on w okolicy, w której doszło do wkłucia pasożyta. Nie zawsze występuje. A jeśli już to czasami jest mylony z innymi przypadłościami. Borelioza może objawiać się w różny sposób. W późniejszej fazie zakażenia dochodzi do pojawienia się wersji rozsianej boreliozy, która daje objawy w różnych narządach. Zdarza się, że objawy boreliozy pojawiają się wiele lat od zakażenia, przez co często jest ona mylona z innymi chorobami. Co zrobić, gdy mamy pewność, że zachorowaliśmy na tę chorobę?

Jak się leczy boreliozę?

Jak leczyć boreliozę to pytanie, które zadaje sobie wiele osób, u których doszło do powstania tej choroby. W leczeniu boreliozy niezależnie od stadium, w którym choroba została wykryta, stosuje się antybiotykoterapię. Trwa ona zwykle od 21 do 28 dni, a czasem nawet dłuższy okres czasu. Największa skuteczność leczenia występuje, jeżeli choroba jest wykryta we wczesnym stadium. W zależności od stopnia zaawansowania choroby i objawów, które występują, podaje się tetracyklinę, penicylinę lub cefalosporynę. Jeżeli pacjent ma uczulenie na te leki z pomocą przychodzą antybiotyki makrolidowe.

Borelioza Kraków – jak skutecznie leczyć boreliozę?

Jak skutecznie leczyć boreliozę? Czy choroba ta jest w pełni uleczalna? W Krakowie jest duża liczba lekarzy, którzy zajmują się diagnozowaniem i leczeniem boreliozy. To którego wybierzemy, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim warto zapoznać się z opiniami pacjentów, którzy mieli kontakt z konkretnym specjalistą oraz czy dany lekarz miał kontakt z podobnym przypadkiem, z jakim się zgłaszamy. Czy wybranie dobrego specjalisty to wszystko? Niestety nie, ponieważ to, czy leczenie zakończy się sukcesem, zależy od wielu czynników. Najlepiej, gdy antybiotyk zostanie podany we wcześniej fazie choroby. Diagnozując boreliozę, sprawdza się także, czy pacjent nie cierpi na inne choroby odkleszczowe, czyli kleszczowe zapalenie mózgu oraz babeszjozę. Czasami za brak skuteczności wybranej terapii odpowiada pojawienie się dwóch rodzajów chorób.

Czy borelioza jest uleczalna?

Borelioza jest chorobą uleczalną w większości przypadków, jeśli została rozpoznana we właściwym czasie. Skuteczność terapii zależy od kilku czynników. Po pierwsze stanu pacjenta, objawów, obecności dodatkowych infekcji oraz odporności organizmu pacjenta. Jednak zgodnie z powiedzeniem lepiej zapobiegać niż leczyć warto, żeby osoby, które są często narażone na kontakt z kleszczami, chroniły się, wybierając odpowiednie obuwie i strój wychodząc z domu. Po powrocie warto dokładnie sprawdzić ciało oraz ubranie.