Na czym polega haft diamentowy?

haft

Okres pandemii koronawirusa sprawił, że wiele aktywności przeniosło się w domowe zacisze. W sieci pojawiło się mnóstwo propozycji kreatywnego spędzenia czasu dla dorosłych, jak i dzieci. Szczególnie w przypadku skierowania na kwarantannę, warto zadbać o odpowiednie zajęcie. Te kilkanaście dni można wykorzystać np. na stworzenie własnoręcznych dekoracji do domu. Nawet jeżeli nie masz zdolności plastycznych ani manualnych, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś samodzielnie wykonał ciekawą dekorację. Czy wiesz, czym jest haft diamentowy? Jeżeli nie, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Haft diamentowy – co to jest? 

Jak się robi haft diamentowy? Przede wszystkim należy zacząć od tego, że ta forma nie ma wiele wspólnego z klasycznym haftem krzyżykowym. Co prawda, tu również pracujesz na płótnie, jednak to, co wykonujesz, to kreatywna wyklejanka. Na powierzchnię pokrytą warstwą kleju przyklejasz niewielkie elementy za pomocą specjalnego długopisu. Koraliki do haftu diamentowego mogą być okrągłe lub kwadratowe. Dla początkujących polecane są te pierwsze z uwagi na łatwiejszą aplikację. Kwadratowe wymagają nieco więcej uwagi, ale dokładniej wypełniają płótno, co podnosi walory estetyczne gotowego obrazka.

Koraliki są elementem zestawu, podobnie jak płótno, wosk i dwie pincety. Wosk umożliwia chwilowe przyczepienie elementu do długopisu i umieszczenie we właściwym miejscu na płótnie. Koraliki są pogrupowane i ponumerowane. Poszczególnym liczbom zazwyczaj przyporządkowane są symbole na płótnie. Dzięki temu bez trudu umieścisz każdy koralik we właściwym miejscu. Jeżeli masz problemy ze wzrokiem, możesz w trakcie pracy korzystać z lupy. Nie jest ona jednak elementem typowego zestawu do haftu diamentowego. Z kolei przy pomocy pincety odkleisz błędnie nałożony koralik. Jeżeli wraz z elementem usuniesz lepką powierzchnię, możesz dokleić go po skończeniu pracy. W sieci są dostępne kleje do haftu diamentowego. Można ich użyć również do impregnacji gotowego obrazu. 

Haft diamentowy – jak zrobić własnoręczny obraz? 

Na płótnie znajduje się nadruk, którego powierzchnię pokrywasz koralikami. Wybór grafik jest ogromny – są one dostępne głównie w sieci, na popularnych portalach ogłoszeniowych polskich i zagranicznych. Bez trudu dopasujesz grafikę tak, aby pasowała idealnie do Twojego wnętrza. Najpopularniejsze są motywy naturalne, zwierzęce oraz abstrakcyjne. Wśród propozycji znajdziesz także zestawy dedykowane dzieciom, które są znacznie mniejsze oraz wykonuje się je za pomocą większych koralików. Płótno nie wymaga dodatkowego smarowania klejem i jest zabezpieczone folią. Pamiętaj, aby nie usuwać jej od razu w całości, jeśli nie jesteś pewien, że za jednym razem uda Ci się wykleić cały obrazek. W przypadku odkrycia całej powierzchni klej szybko wyschnie, a koraliki nie będą trzymać się płótna. 

Jeżeli jesteś bardzo cierpliwą osobą lub chcesz popracować nad swoimi zdolnościami skupienia uwagi, haft diamentowy bardzo Ci w tym pomoże. W sieci możesz kupić zarówno mniejsze płótna, np. 30 x 40 cm jak i większe, chociażby 90 x 60. Warto zwracać uwagę na rozdzielczość grafik – to ona ma największy wpływ na ostateczny wygląd obrazu. 

W sprzedaży są też dostępne tryptyki, które składa na się z trzech odrębnych płócien do wklejenia. Tego typu dekorację możesz umieścić, np. nad kanapą. Możesz też samodzielnie łączyć obrazy w grupy. Bardzo duży wybór grafik umożliwia dobranie kilku z tej samej serii. Istnieje także możliwość zamówienia płótna z własnym zdjęciem. Dokonasz tego za pomocą dedykowanej strony internetowej, która na podstawie zdjęcia zasugeruje ilość oraz kolory koralików, jakie będą potrzebne do wykonania obrazu. 

Obraz wykonany techniką haftu diamentowego możesz oprawić za pomocą drewnianej ramy lub listewek. Do tego celu sprawdzi się również antyrama, niemniej może ona nieco ograniczyć efekt połysku koralików. Przed zawieszeniem obraz warto zaimpregnować za pomocą specjalnego kleju, który również kupisz w sieci. Ta czynność sprawi, że elementy będą się trzymać płótna przed długi czas.