Pompa ciepła to ostatnio jedna z najchętniej wybieranych metod ogrzewania domu. Jest to bardzo efektywne rozwiązanie, które jednocześnie jest bardzo korzystne dla domowego budżetu. Jest to więc doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą zaoszczędzić na kosztach ogrzewania oraz eksploatacji. Często jednak osoby chcące zaopatrzyć się w taki sprzęt, zastanawiają się, czy lepsza będzie pompa powietrzna, czy może gruntowa. Różnią się one między sobą sposobem montażu, budową oraz działaniem. Jaką pompę lepiej wybrać?
Powietrzna pompa ciepła — czy warto?
Powietrzna pompa ciepła (Koszalin) to urządzenie, które pobiera energię z powietrza i następnie przekazuje ją do sieci grzewczej domu. Taką pompę należy wcześniej podłączyć do instalacji grzewczej oraz hydraulicznej. Dzięki temu domownicy będą mogli jednocześnie cieszyć się ciepłą wodą oraz kaloryferami. Ponadto w połączeniu z kotłem opalanymi olejem lub gazem propan-butan jej efektywność bardzo się zwiększa, a koszty utrzymania redukują się.
Powietrzna pompa ciepła (Koszalin) jest także bardzo łatwa w montażu. Nie wymaga bowiem prowadzenia żadnych prac ziemnych, wystarczy jedynie podłączyć ją do sieci. Montaż warto jednak zlecić profesjonalistom, którzy w szybki i skuteczny sposób podłączą pompę do sieci grzewczej. Warto jednak wiedzieć, że powietrzna pompa ciepła jest mniej efektywna w mroźnych miesiącach. W takiej sytuacji musi być ona wspomagana dodatkowym źródłem ciepła, aby zapewnić domownikom komfortowe warunki, zwłaszcza zimą.
Czy warto kupić gruntową pompę ciepła?
Gruntowa pompa ciepła, inaczej niż przypadku powietrznej, wymaga przeprowadzenia prac gruntowych oraz założenia specjalnej instalacji. Może ona występować pod dwiema postaciami: jako poziomy wymiennik ciepła lub kolektor gruntowy. Pompę montuje się wewnątrz budynku, niezbędne jest więc przeznaczenie specjalnego miejsca. Przewagą pompy gruntowej jest fakt, że temperatury gruntu, nawet w okresie jesienno-zimowym nie wahają się tak bardzo, jak powietrza. Dzięki temu mieszkańcy przez cały rok mogą czerpać korzyści z ciepła dostarczanego przez to urządzenie.
Co prawda pompa gruntowa kosztuje więcej, jednak nie wymaga dodatkowego źródła ciepła, tak więc koszty eksploatacji z pewnością będą mniejsze. Ponadto w gorące letnie dni świetnie sprawdzi się jako chłodzenie budynku. Chłodne powietrze z gruntu może być bowiem rozprowadzane po całym budynku. Jest to więc świetne rozwiązanie na cały rok.
Pompa gruntowa czy powietrzna — co bardziej się opłaca?
Na pytanie, czy lepsza jest pompa gruntowa, czy powietrzna, każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Dużą rolę odgrywają tutaj bowiem kwestie finansowe. Pompa powietrzna jest co prawda tańsza, jednak wymaga dodatkowego źródła ciepła, co wpływa na większe koszty eksploatacji. Z kolei pompa gruntowa wymaga posiadania większej działki, ponieważ na jej montaż należy przeznaczyć spory kawałek terenu. Z całą pewnością zarówno pierwsza, jak i druga opcja sprawią, że koszty ogrzewania będą niższe w porównaniu z innymi sposobami ogrzewania.