Skaj – co to za materiał?

skaj

Skaj to nazwa jednego z popularnych materiałów, które wykorzystywane są między innymi do wyrobu galanterii czy ubrań. Producent skaju zapewnia, że jest to materiał posiadający liczne zalety. Czy jednak jest tak w rzeczywistości? Jeśli nie wiesz dokładnie, czym jest skaj i jakie cechy charakterystyczne posiada, dobrze byłoby, abyś się czegoś o nim dowiedział. W sklepach odzieżowych znaleźć można bowiem coraz więcej skajowych wyrobów. Ważne jest więc, abyś potrafił ocenić, czy mają one szansę przypaść Ci do gustu, czy też wręcz przeciwnie. 

Skaj – najważniejsze informacje

Jeżeli interesuje Cię skaj, co to jest za materiał i do czego można go wykorzystać, zapewne chciałbyś poznać odpowiedź na to pytanie. Otóż skaj to nic innego jak imitacja naturalnej skóry. Bardzo często bywa on określany mianem eko skóry, jak również skóry ekologicznej. Faktycznie, pod względem wizualnym materiał ten jest bardzo podobny do naturalnej skóry zwierzęcej, zwłaszcza na pierwszy rzut oka. Jest to jednak tkanina poliestrowa, a więc niestety nieprzepuszczająca powietrza. Warto jednak mieć świadomość tego, że może być to zarówno wada, jak i zaleta. Jeśli poszukujesz nieprzemakalnego odzienia wierzchniego, to wykonane ze skaju może okazać się trafionym wyborem. Siedzenia samochodowe ze skaju mogą jednak nie być zbyt dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza w upalne, letnie dni. Korzystanie z nich przez kilka godzin może doprowadzić do tego, że Twoja skóra zacznie intensywnie się pocić. Nie da się ukryć, że skaj wykorzystywany jest dość powszechnie zarówno w przemyśle odzieżowym, jak i tapicerskim. Nierzadko wykonuje się z niego także okładki książek. 

Dla kogo skaj może być dobrym wyborem?

Ważne jest nie tylko to, aby wiedzieć, co to skaj, ale również i to, komu może przypaść do gustu. Jak już zaznaczono wyżej, materiał ten posiada zarówno pewne zalety, jak i wady. Jako że wyroby skajowe są zdecydowanie tańsze od wyrobów skórzanych, będą zdecydowanie lepszym wyborem dla osób, które nie posiadają nieograniczonego budżetu. Jeśli więc chcesz zaoszczędzić na zakupie ramoneski, postaw na tę skajową.

Będzie ona doskonałą opcją także dla wegan. Weganie nie korzystają bowiem z żadnych wyrobów zwierzęcych. Jeżeli więc przejmujesz się losem zwierząt i walczysz o ich prawa, najprawdopodobniej skaj przypadnie Ci do gustu. Nie sposób nie zauważyć, że wyroby skajowe uchodzą za dość elastyczne i nie wymagają impregnacji. Niestety, musisz liczyć się z tym, że odzież lub buty wykonane z eko skóry nie będą tak wytrzymałe jak te wykonane ze skóry zwierzęcej. Mogą szybko ulegać mechanicznym uszkodzeniom oraz nieestetycznie się odkształcają.

Poza tym trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że skaj jest długo rozkładającym się materiałem. Z tego też względu, określanie skaju mianem ekologicznej skóry wydaje się być pewnym niedopasowaniem. Nie jest to materiał, na który postawią osoby, które chcą kupić produkt na lata. Sam musisz więc zastanowić nad tym, czy lepsze będą dla Ciebie wyroby skajowe, czy też skórzane. Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie temu, abyś korzystał zarówno z jednych, jak i z drugich produktów. 

Jakie wyroby ze skaju są godne uwagi?

Jeżeli wiesz już, co to jest skaj, dobrze byłoby też, gdybyś miał wiedzę na temat tego, jakie wyroby z tego materiału są godne uwagi. W dużej mierze zależne będzie to jednak od Twoich osobistych preferencji. Jeśli jesteś weganinem, na pewno nie zainwestujesz w skórzaną kurtkę czy bluzę. Wówczas z pomocą mogą przyjść Ci właśnie wyroby skajowe. Odzieży oraz galanterii wykonanej z tego materiału możesz poszukiwać zarówno internetowo, jak i stacjonarnie. Śmiało inwestuj także w skajowe podkładki pod napoje czy w innego rodzaju akcesoria dekoracyjne. Miej jednak na uwadze to, że po dość krótkim czasie skajowe wyroby mogą już nie prezentować się tak dobrze, jak na samym początku. Niemniej jednak są one zdecydowanie tańsze od wyrobów skórzanych, więc częstsze zakupy wcale nie muszą wiązać się z drastycznie wysokimi kosztami. Jeśli zależy Ci na ofertach atrakcyjnych cenowo, zawsze przeglądaj oferty kilku sklepów przed dokonaniem zakupu.