Temperatura przy gruncie – porady dla rolników

traktor

Praca rolnika jest w dużej mierze zależna od pogody. To ona decyduje o terminie prac polowych, zasiewach i zbiorach. Na wielkość plonu ogromny wpływ mają takie czynniki jak deszcz, wiatr, mróz i nasłonecznienie. Wszystkie przymrozki, ulewne deszcze i grad często spędzają sen z powiek nie jednego gospodarza. Dlatego ważne jest przewidywanie, jaka aura może nastąpić w danym dniu, by móc się dostosować lub zapobiec negatywnym skutkom.

Jakie warunki pogodowe są istotne dla rolnika?

Deszcz. Odpowiednia ilość wody w glebie jest bardzo istotna dla wielkości upraw. Jednak opady deszczu są pożądane w poszczególnych porach roku. Żaden rolnik nie ucieszy się z opadów w pełni lata podczas żniw. Znając przewidywaną prognozę pogody, można dostosować do niej tempo prac. Wiedząc, że zbliżają się upalne dni, nie trzeba się spieszyć z koszeniem zbóż i warto poczekać, bo dzięki temu wilgotność ziarna spadnie. Woda jest pożądana głównie w porze wzrostu i siewu. W wilgotnej glebie ziarno szybciej kiełkuje i lepiej rozwija system korzeniowy. Jednak każda uprawa wymaga nawodnienia o innej porze tj. pszenica, kukurydza czy buraki. Wynika to z różnych terminów siewu i zbioru. Opady deszczu mają znaczenie również dla innych prac. Wykonywanie oprysków, czy orka. Pogoda dla rolników dostępna na  https://agroprofil.pl/k/wiadomosci/pogoda/ podpowie, kiedy jest odpowiedni termin na poszczególne zabiegi.

Mróz. Panująca temperatura powietrza na zewnątrz, to zaraz po opadach najistotniejszy czynnik pogodowy. Wiosenne przymrozki są częstą przyczyną niszczenia upraw. Przemarznięte rośliny nie są zdolne do prawidłowego wzrostu i wydania zadowalającego plonu. Istotne w tej sytuacji jest stosowanie odmian wysoce odpornych na działanie niskich temperatur. Pogoda jest zmienna, dlatego ważny jest odpowiedni wybór, by nie zmarnować zainwestowanego w materiał siewny kapitału. Pomocne również jest ubezpieczenie upraw od negatywnych skutków przymrozków. Jest to ogromne wsparcie dla rolnika w przypadku nieprzezimowania zasianych upraw.

Temperatura przy gruncie – jaki ma wpływ na uprawy w rolnictwie?

Temperatura przy gruncie jest zależna przede wszystkim od oddziaływań pogodowych. Największy wpływ ma temperatura i wilgotność powietrza. Ogromną rolę odgrywa również nasłonecznienie, wiatr i ilość opadów atmosferycznych.

Temperatura przy gruncie jest ważna dla rozwoju roślin. Odpowiednie warunki podczas zasiewów i w czasie kiełkowania przyspieszają cały proces wzrostu. Właśnie na tej wysokości znajduje się młoda roślina. Dla ozimin temperaturą panująca na tej wysokości jest odpowiedzialna za przezimowanie roślin. Stożki wzrostu rzepaku i węzły krzewienia zbóż mogą zostać uszkodzone przez mróz. Odpowiednim warunkiem w tym przypadku jest występowanie okrywy śnieżnej, która jest w stanie uchronić rośliny przed negatywnym działaniem minusowych temperatur. Jednak w ostatnich latach opady śniegu występują coraz rzadziej, przez co rośliny są narażone na trudne warunki przezimowania. Dlatego ważny jest wybór odmiany roślin, która jest odporna na działanie mrozu. Obecnie jest to główny czynnik zamierania roślin. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na przezimowanie roślin jest termin wysiewu. Odpowiednio wcześnie wykonany siew pozwoli na tyle rozwinąć się roślinie, by była w stanie przetrwać niekorzystne warunki. Jednak gdy zabieg zostanie wykonany zbyt szybko, za duża roślina będzie bardziej narażona na niekorzystne działanie mrozu. Optymalny termin wysiewu pszenicy ozimej to 15 września do 10 października. Im późniejszy termin, tym gęstość siewu powinna być większa. Natomiast optymalny wysiew rzepaku ozimego w większości rejonów Polski, to okres między 15 a 25 sierpnia.

Pomiar temperatury przy gruncie odbywa się na wysokości około 5 cm. Dobrze jest śledzić panujące obecnie warunki pogodowe w swoim regionie. Pogoda dla rolników dostępna na stronie https://agroprofil.pl/k/wiadomosci/pogoda/ pozwoli przygotować się na ewentualne straty w plantacji oraz na zaplanowanie wykonywania zabiegów agrotechnicznych w najlepszych do tego warunkach.