Ile kroków dziennie najlepiej robić?

Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważna w naszym życiu jest aktywność fizyczna. Dzięki niej dbamy nie tylko o ciało, ale wytwarzana jest także endorfina, tzw. hormon szczęścia. Zdarza się jednak, że z różnych powodów musimy ograniczyć wysiłek fizyczny. Wówczas nie wiadomo, w jaki sposób zapewnić sobie odpowiednią dawkę ruchu. Bez względu na powód zobacz, jak dobroczynny wpływ na Twoje zdrowie ma chód i w jaki sposób robić to efektywnie.

Dlaczego warto zacząć chodzić dla zdrowia?

Chodzić zaczynamy już między 8. a 18. miesiącem życia i jest to jedna z najbardziej naturalnych czynności, jaką wykonujemy. Bez względu na wiek, jest to aktywność przynosząca wiele korzyści dla zdrowia i nie jest postrzegana jako intensywny wysiłek fizyczny. Czy wiesz, co możesz zyskać dzięki regularnemu spacerowaniu i jak wpływa ono na Twój organizm?

Utrata dodatkowych kilogramów

Dla wielu osób głównym i podstawowym powodem rozpoczęcia spacerowania jest chęć pozbycia się zbędnych kilogramów. Poza tym można wzmocnić i uelastycznić mięśnie, a to, jak wiadomo, przekłada się na atrakcyjniejszy wygląd naszej sylwetki. 

Lepsze krążenie 

Regularne spacery poprawiają w widoczny sposób funkcjonowanie układu krążenia i stanowią doskonałą profilaktykę w celu uniknięcia chorób serca. Poprawia się przepływ krwi w organizmie, co za tym idzie, obniża się ciśnienie krwi. 

Cukier pod kontrolą

Cukrzyca typu 2 to bardzo powszechne dziś schorzenie i niesie za sobą poważne skutki. Udowodniono, że poranny, półgodzinny spacer w skuteczny sposób pozwala kontrolować poziom cukru we krwi. Im częściej i im dłużej chodzimy, tym łatwiej nasz organizm będzie zarządzał insuliną. 

Żylaki niemile widziane 

Piękne nogi to przede wszystkim zdrowe nogi. Niestety, coraz więcej osób boryka się z chorobami żył kończyn dolnych. Chodzenie jest sprawdzonym sposobem, aby uniknąć tego przykrego i mało estetycznego problemu. Sprawdzi się też u osób cierpiących już na choroby żył, ponieważ pomaga łagodzić nadmierne obrzęki.

Poprawa nastroju 

Dobry humor to podstawa, a nic lepiej go nie poprawia, jak wysiłek fizyczny. Długie i regularne spacery mają zbawienny wpływ na naszą psychikę. Pozwalają nie tylko oderwać się od codziennych problemów, ale stymulują w naszym umyśle pozytywne myślenie. Można więc stwierdzić, że ten rodzaj aktywności pomaga w redukowaniu stanów depresyjnych, a ponadto skutecznie walczy z objawami stresu.

Jak zacząć zdrowe spacery?

Wiedząc już, ile korzyści daje chodzenie, kolejnym krokiem będzie podjęcie decyzji o rozpoczęciu codziennych ćwiczeń. To, ile kroków dziennie dla zdrowia pokonasz, zależy wyłącznie od Ciebie. Na początku warto zacząć od krótszych dystansów i wraz z postępami oraz ze swoimi możliwościami wydłużać je. Jedyne, czego Ci potrzeba, żeby zacząć przygodę z chodzeniem, to luźny i niekrępujący ruchów stój oraz wygodne obuwie. Pomocny będzie też krokomierz, który będzie kontrolować liczbę przebytych kroków. 

Ile kroków dziennie korzystnie wpłynie na Twoje zdrowie?

W zależności od tego, jakich efektów oczekujesz, liczba kroków będzie różna. Jeśli zależy Ci głównie na poprawie nastroju, szukasz sposobu na wyciszenie lub chcesz wzmocnić organizm, nie warto nastawiać się na ich obsesyjne liczenie. Chodź wtedy tak długo, na ile jesteś w stanie sobie pozwolić. Jednak jeśli należysz do grona osób chcących utrzymać smukłą sylwetkę i nie przybierać na wadze, Twoje spacerowanie powinno być intensywniejsze i systematyczne. Do niedawna pożądaną liczbą było 10 000 kroków każdego dnia, ponieważ miała ona gwarantować prawidłowe BMI oraz poprawiać metabolizm. Jednak w 2017 roku naukowcy z Anglii opublikowali wyniki badań, które dowodzą, że średni wynik powinien wskazywać ich aż 15 000. Regularne wykonywanie takiej liczby kroków jest gwarancją utrzymania prawidłowej wagi ciała oraz zgrabnej talii. 

Jak sprawdzić, czy robisz dostatecznie dużo kroków?

15 000 kroków wydaje się być dużą liczbą. Jak długo zatem trzeba chodzić, aby je pokonać? Liczy się, że jest to równoznaczne z chodzeniem przez około 3 godziny każdego dnia, w umiarkowanym tempie. To, jaki pokonasz dystans podczas wykonywania tej liczby kroków, zależy w dużej mierze od ich długości. Najczęściej 15 tys. kroków to około 10 – 12 kilometrów.

Bez względu na to, dlaczego podjąłeś decyzję o regularnym chodzeniu, wiedz, że jest ona jak najbardziej dobra. Systematyczne przechadzki przyniosą Twojemu organizmowi same korzyści. Wybierz się zatem w pieszą wędrówkę i podążaj za zdrowym stylem życia.