Nie oszczędzaj na foteliku samochodowym dla dziecka – inwestycja w bezpieczeństwo

Kiedy na świat przychodzi dziecko, świeżo upieczeni rodzice chcą zapewnić mu wszystko, co najlepsze. Dbają o jego zdrowy rozwój, zróżnicowaną dietę, ciekawe spędzanie czasu. Jednak zdarza się, że pomijają podstawową kwestię związaną z bezpieczeństwem malucha w czasie jazdy samochodem, czyli odpowiedni fotelik do auta.

Fotelik samochodowy – dlaczego jest taki ważny?

Przewożenie dziecka w foteliku samochodowym dopasowanym do jego wagi i wzrostu to nie tylko obowiązek prawny, ale przede wszystkim dowód odpowiedzialności rodziców. Zakup odpowiedniego modelu to inwestycja w bezpieczeństwo. Testy zderzeniowe i badania pokazują, że dziecko przewożone w foteliku w razie wypadku ma o wiele większe szanse na przeżycie i doznanie mniejszego uszczerbku na zdrowiu niż tu jadące bez zabezpieczenia. Należy jednak pamiętać, że fotelik dziecięcy sam w sobie nie gwarantuje jeszcze bezpieczeństwa. Przede wszystkim nie należy na nim oszczędzać. Powinien on posiadać wszelkie atesty i przejść testy zderzeniowe, jak na przykład proponowany przez firmę Maxi-Cosi fotelik. Niektórzy rodzice wybierają tanie modele dostępne w marketach, które nie posiadają takich atestów i służą jedynie temu, aby uchronić przed mandatem w razie kontroli drogowej. Nie zapewniają one jednak dziecku żadnej ochrony.

Przy wyborze odpowiedniego fotelika trzeba również zwrócić uwagę na wagę dziecka, które będzie w nim podróżowało, oraz na sposób, w jaki sprzęt będzie mocowany w aucie. Zdarza się, że w przypadku starszych dzieci rodzice decydują się na zmianę fotelików na specjalne podkładki. To, od kiedy dziecko może jeździć na podstawce, nie jest określone przepisami. Przyjmuje się natomiast, że maluch musi przekroczyć wagę 25 kg i 135 cm wzrostu. Jednak badania pokazują, że dziecko przewożone w foteliku jest bezpieczniejsze, a z podstawek należy korzystać jedynie w sytuacjach, kiedy z dostępnych na rynku fotelików już wyrosło. Mając to wszystko na uwadze, z pewnością dokonasz właściwego wyboru, a Twoja pociecha będzie bezpieczna w trakcie podróży.

Akcesoria do fotelików samochodowych

Producenci zalecają, aby zimą przed umieszczeniem dziecka w samochodzie ściągnąć z niego grube kurtki lub swetry, gdyż przeszkadzają one w odpowiednim naciągnięciu pasów. Jednak, kiedy temperatura na zewnątrz jest niska, dziecku może być zimno. Warto wtedy sięgnąć po kocyk do fotelika lub specjalny śpiworek do fotelika. Dzięki nim dziecku będzie ciepło, nie zmarznie, a przede wszystkim zostanie odpowiednio zabezpieczone w czasie jazdy. Specjalne otulacze do fotelika samochodowego uszyte są w taki sposób, że można je zamontować bezpośrednio w foteliku i korzystać z niech za każdym razem w trakcie przewożenia malucha.  Dzięki temu Twoja pociecha będzie podróżowała bezpiecznie, komfortowo, ciepło i przytulnie.

Fotelik samochodowy i dopasowane do niego akcesoria są podstawowym wyposażeniem każdego samochodu, którym podróżuje dziecko. Nie należy z tego rezygnować, nawet jeśli mamy do przejechania kilkaset metrów, gdyż od odpowiedniego zabezpieczenia zależy zdrowie i życie Twojej pociechy.