Każda mama, która dopiero co urodziła dziecko, chce spędzać z nim jak najwięcej czasu. Co jednak z pracą? Jak długo świeżo upieczona mama nie musi do niej wracać? Jakie warunki musi spełnić, żeby otrzymać urlop macierzyński? Tego wszystkiego dowiemy się z tego artykułu.
Której mamie przysługuje urlop macierzyński?
Jak się okazuje, nie każdej mamie przysługuje urlop macierzyński. Oczywiste jest to, że urlopu nie dostanie kobieta bezrobotna, bo przecież nie może dostać żadnego wolnego od pracy, skoro jej nie wykonuje. Ponadto urlopu macierzyńskiego nie otrzyma także matka, która jest zatrudniona na tzw. umowie śmieciowej, czyli zlecenie bądź o dzieło. Urlop macierzyński przysługuje tylko tym Paniom, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Poza tym matka nie ma możliwości uzyskania urlopu macierzyńskiego, podczas gdy już przebywa na bezpłatnym. Prawo do urlopu macierzyńskiego nie należy się również, jeśli w trakcie jego trwania, matka po raz kolejny zajdzie w ciążę.
Ojciec a urlop macierzyński
W niektórych przypadkach zdarza się tak, że to właśnie ojciec musi przejąć opiekę nad dzieckiem. W określonych sytuacjach może on skorzystać z urlopu macierzyńskiego. Takich możliwości jest jednak kilka. Przede wszystkim, gdy matka dziecka umiera, a ojciec pozostaje jedynym opiekunem. Ponadto w sytuacji, gdy matka dziecka jest hospitalizowana, to mężczyzna również może skorzystać z urlopu macierzyńskiego. Czasami jednak zdarza się tak, że matka dziecka po prostu chce szybciej wrócić do pracy, wtedy ojciec może przejąć pozostałą część jej urlopu. Wystarczy złożyć wniosek u pracodawcy ojca, o przyznanie urlopu, a także informację u pracodawcy matki, która wyraża chęć szybszego powrotu do pracy. Jednak matka wcześniej musi wykorzystać minimum 14 tygodni urlopu, pozostałe przejdą na ojca.
Jak długi urlop macierzyński przysługuje matce?
Przede wszystkim przyszła mama może skorzystać z urlopu macierzyńskiego jeszcze przed porodem. Przysługuje jej dwa tygodnie wolnego, przed planowanym rozwiązaniem. Jeśli jednak z nich nie skorzystała, to urlop macierzyński rozpoczyna się z dniem przyjścia dziecka na świat. Szpital wystawia zaświadczenie o narodzinach, które jest podstawą do rozpoczęcia urlopu. Ponadto długość urlopu zależna jest od tego, ile dzieci matka urodzi za jednym razem. Jeśli ciąża będzie bliźniacza, to urlop będzie dłuższy niż w przypadku narodzin jednego dziecka. Podczas gdy kobieta urodzi dwoje dzieci, to należy jej się 31 tygodni urlopu. Wymiar zwiększa się o dwa tygodnie z każdym kolejnym urodzonym dzieckiem podczas jednego porodu. Najdłuższy urlop przysługuje matce, która urodziła pięcioraczki bądź większą liczbę dzieci. W takim wypadku kobiecie należy się 38 tygodni urlopu.
Gdy matka rodzi tylko jedno dziecko, to przysługuje jej 20 tygodni. Urlop macierzyński przysługuje również kobiecie, której dziecko urodzi się martwe bądź odejdzie przed ósmym tygodniem życia. W takim wypadku zmuszona jest wykorzystać tydzień urlopu, a całość, która jej przysługuje to 8 tygodni.