Zaciski do lin – zastosowanie i właściwości

lina

Jak sama nazwa wskazuje, zaciski do lin są elementami odpowiedzialnymi za zaciskanie lin i tworzenie pętli. W zależności od wymagań i warunków stosowania, na polskim rynku dostępne są różne rodzaje takich zacisków. Oczywiście każdy typ działa trochę inaczej, jednak w każdym przypadku główne zadanie jest takie samo i polega oczywiście na stworzeniu zacisku w konkretnym miejscu na linie. Różnią się od siebie sposobem montażu oraz materiałami wykorzystanymi do ich produkcji. Warto dowiedzieć się o kilku najpopularniejszych typach takich produktów.

Aluminiowy zacisk do liny i jego najważniejsze cechy

Taki zacisk do liny jest produkowany z aluminium, czyli materiału charakteryzującego się dużą miękkością oraz wysokim poziomem plastyczności. Do stopów wykorzystywanych do produkcji zacisków dodaje się również inne pierwiastki, takie jak na przykład krzem, magnez, chrom, żelazo, miedź, mangan, itp. Ma to na celu zwiększenie trwałości i wytrzymałości, plastyczności oraz innych istotnych właściwości, które są wymagane od zacisków linowych. Skład stopu wykorzystywanego do produkcji elementu, jakim jest aluminiowy zacisk do liny, zależy od przeznaczenia i rozmiaru. Większe produkuje się ze stopów znacznie poprawiających wytrzymałość, ponieważ takie komponenty są bardziej narażone na dość spore obciążenia. Zacisk tego rodzaju posiada konstrukcję tulei, czyli innymi słowy jest to rurka posiadająca otwór w środku. Taka konstrukcja jest bardzo łatwa w użytkowaniu.

Zacisk do liny kabłąkowy – podstawowe informacje

W porównaniu z zaciskiem aluminiowym, element ten różni się pod względem kształtu, sposobu montażu oraz materiału, jaki został wykorzystany do jego produkcji. Zacisk do liny kabłąkowy jest wykonywany z różnych typów tworzyw, ponieważ składa się on z dwóch części. Pierwszą z nich jest kabłąk, czyli śruba w kształcie litery „U”, a drugi to korpus. Śrubę wykonuje się z solidnej stali konstrukcyjnej, która zapewnia odpowiednią plastyczność oraz wytrzymałość całego elementu. Po obu stronach kabłąka w kształcie litery „U” znajdują się gwintowania, na których umieszcza się nakrętki do regulacji wielkości otworu tworzonego przez zacisk. Śruba ta jest przepuszczona przez dwa otwory w korpusie, który jest podobny do odwróconego kabłąka. W ten sposób możliwe jest uzyskanie otworu o owalnym kształcie.

Kubełkowy zacisk do liny – co warto wiedzieć na jego temat?

Zacisk kubełkowy to kolejny typ zacisku, do produkcji którego wykorzystuje się aluminium. Właściwości materiału są więc takie same, jak w przypadku typowego zacisku aluminiowego. Również stosuje się domieszki innych tworzyw, zapewniające większą trwałość i wytrzymałość. Różnicą jest jednak budowa tego zacisku, ponieważ nie jest to zwykła tuleja, ale element składający się z aż trzech części. Posiada on dwa korpusy oraz śrubę z nakrętką. Dwa identyczne korpusy o półowalnym kształcie tworzą jeden owalny otwór, do którego jest mocowana lina. Następnie jest ona zaciskana przy pomocy śruby przechodzącej przez korpusy, która pozwala na regulowanie siły zacisku i wielkości otworu.

Co warto wiedzieć o zaciskach siodełkowych?

Siodełkowy zacisk do liny przypomina swoim kształtem siodło. Posiada on korpus, blaszkę dociskową oraz śrubę z nakrętką służącą do regulowania otworu oraz siły docisku. Ten o kształcie koła posiada niewielkie przedłużenia po przeciwległych bokach. Na środku umieszczona jest śruba przechodząca przez środek blaszki znajdującej się pod korpusem. Dokręcanie nakrętki sprawia, że lina jest coraz bardziej dociskana. Zaciski siodełkowe pojedyncze i podwójne są elementami wykonywanymi ze stali konstrukcyjnej zapewniającej wysoką trwałość i niezawodność. Dodatkowo mogą być ocynkowane elektrolitycznie w celu uniknięcia korozji.

Zaciski takie służą do tworzenia oczek i pętli z wykorzystaniem lin. Stosuje się je w szeroko pojętej branży budowlanej, ale mogą być też wykorzystywane do czynności, takich jak zawieszanie wielkich banerów reklamowych, donic z kwiatami, związywania krzewów czy też napinania siatek ogrodzeniowych.